AGİT Başkanı Linde, resmi ziyaretle Ukrayna'da bulunuyor

Güvenlik
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 12:53
Anife Bilal
15 Haziran 2021, 12:53

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, resmi ziyaretle Ukrayna’da bulunuyor. Ziyaret çerçevesinde AGİT Başkanının Donbas’ta çatışma hattı yakınlarında bulunan Krasnogorivka yerleşim yerini ziyaret ederek yerli sakinlerle görüştüğü bildirildi.

AGİT Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, 13-15 Haziran 2021 tarihleri arasında, Ukrayna’ya bir çalışma ziyareti düzenliyor. Ziyaret kapsamında Linde, Donbas bölgesinde Ukrayna’nın kontrolündeki topraklarla Rus işgali altında bulunan bölgeler arasındaki Novotroyitske kontrol noktasını, Mariupol limanını ve çatışma hattı yakınlarında bulunan Krasnogorivka yerleşim yerini ziyaret etti.

RUSLARIN SALDIRISINA UĞRAYAN HASTANE PERSONELİ İLE GÖRÜŞTÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar, Bakan Linde’nin saldırıya uğrayan hastane personeli ile görüştüğünü belirterek, “AGİT Başkanı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Krasnogorivka’yi ziyaret etti. Ukrayna’nın kontrolü altında olan ve işgal altındaki Donetsk kentine en yakın bulunan yerleşim yerlerinden biri. Bakan yerli sakinler, yönetim temsilcileri ve sık sık Rus silahlı grupların saldırılarına uğrayan hastanenin personeli ile görüştü.” diye bildirdi. Bodnar, AGİT Başkanının ayrıca Kırmızı Hac misyonu temsilcileriyle bir araya geldiğini aktardı.

MARİUPOL’E ZİYARET DÜZENLENDİ

Bunun dışında Linde, Mariupol ziyareti sırasında liman yönetimiyle görüşme yaptı. Görüşmede liman yönetimi Rus işgalinden sonra ortaya çıkan zorlukları, Kerç Boğazı’ndaki geçiş kısıtlamaları hakkında bilgi verdi. Daha sonra Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Poleşçuk ve Mariupol taktik grubu Komutanı Roman Gonçarenko, AGİT Başkanına Azak Denizi’ndeki güvenlik durumu ve sahil güvenliğini güçlendirmek amacıyla alınan önlemleri anlattı.