Ağıralioğlu: "Kırım, Türk milletinin olmazsa olmazıdır"

Haberler
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 16:07
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 16:07

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, işgal altındaki Kırım’ı ve Kırım Tatarlarının durumunu QHA’ya değerlendirdi.

“KIRIM, TÜRK MİLLETİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR”

TBMM’de QHA’nın (Kırım Haber Ajansı) sorularını yanıtlayan Yavuz Ağıralioğlu, Kırım’ın Türk dünyası için ayrı bir yeri olduğunu belirterek, “Kırım, Türk milletinin olmazsa olmazıdır. Kırım’sız bir Türk dünyası, tasavvura sığmaz. İçinde Kırım’ın olmadığı bir Türk dünyasına Türk dünyası denmez.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM BİZE AİT, ÜZERİNDE YAŞAYAN İNSANLARA AİT”

“Kırım’da yaşanan hiçbir şeyi unutmadık ve çocuklarımıza unutturmuyoruz.” diyen Ağıralioğlu, Rusya’nın 2014’teki işgaline de değindi. Ağıralioğlu, “İkinci kez, sanki acılarımızı tazelermişcesine bir işgalle karşı karşıya kaldık. Mücadele edeceğiz. Kırım bize ait, üzerinde yaşayan insanlara ait.” dedi.

“TÜRK MİLLETİNİN HİSSESİNE BİR SOYKIRIM DÜŞMEDİ”

Türk milletinin tarih boyu işgalci bir tutum sergilemediğini ve toprak iştahı olmadığının da altını çizen Ağıralioğlu, “Bizdeki toprak iştahı olsaydı… Toprak iştahımıza konu olacak bir sürü yerde, bir Stalin’in ya da Lenin’in yaptığı hiçbir şeye teşebbüs etmedik. Türk milletinin hissesine bir soykırım düşmedi.” ifadelerine yer verdi.

ULUSLARARASI ALANDA KIRIM MESELESİ

“1944’te Stalin’in yaptığını şimdi Putin yapmış oluyor. İsimleri değişen bu kaderin zulüm tarafı, zulmeden tarafı hep aynı maalesef. Zulme uğrayan tarafı da biziz. Biz ağlamayı seven bir millet değiliz. Başımıza bir musibet geldi diye; namusumuz, iffetimiz çiğnendi diye feveran edecek de bir millet değiliz.” diyen Ağıralioğlu, Kırım meselesine uluslararası alandaki yaklaşımı da ele aldı.

“Birleşmiş Milletler’de veto yetkisi olan beş daimi üyenin kendi menfaatleri mevzubahis olunca, savundukları ilkeler değiliyor olmalarıdır problem. Kırım işgal ediliyor göz yumuluyor, müeyyidesi yok. Bir müeyyideyle karşı karşıya bırakıp; Kırım’da yaşayan insanların hakkını, hukukunu muhafaza edecek bir mekanizma yok maalesef. Bu yüzden Birleşmiş Milletler’in yapısının değiştirilmesi lâzım.” ifadelerini kullanan Ağıralioğlu, uygulanan bazı yaptırımların yetersiz kaldığını da belirtti.

“HERKES BELLİ BİR YERDEN SONRA GÖZ YUMUYOR”

Ağıralioğlu, “İşgalden sonra birtakım müeyyideler hatırlatıldı, bir takım müeyyideler uygulandı biliyorsunuz. Ama neticede paylaşılan topraklar bzim topraklarımız olduğu için, son tahlilde, herkes belli bir yerden sonra göz yumuyor.” dedi.

Ağıralioğlu son olarak, Kırım meselesinin gündemde yeteri kadar yer bulamamasıyla ilgili de yorumlamalarda bulundu. Türkiye’nin belli durumlardaki konumundan dolayı Kırım meselesini yeterince gündemde tutamadığını belirten Ağıralioğlu, Kırım meselesini TBMM gündemine taşıyacaklarını ifade etti.

“BİZİ KENDİ TOPRAKLARIMIZDA YAŞAYAMAZ HALE GETİRMENİN UTANCINI SİZE DEVAMLI HATIRLATACAĞIZ”

Ağıralioğlu, “Yasal statüyü değiştirmeye imkanımız yetemese de, işgali şu anda geri çevirmeye takatimiz yetmese de ‘yaptığınız zulümdür. Bizi kendi topraklarımızda yaşayamaz hale getirmenin utancını size devamlı hatırlatacağız’ iradesini hiç bırakmayacağız. TBMM’de gündeme getireceğiz.Unutturmayacağız. Biz, Meclis’te en azından, devletin zorluğunu biliyoruz. O anlamda; hem millete unutturmayalım hem de TBMM’ye yakışır. Kırım bizim kalbimizin attığı yerdir. Dolayısıyla kalbimizi unutmamış olmak teşekkür konusu değildir, bizim vazifemizdir.” dedi.