Ağır hasta siyasi tutsak Kırım Tatarına 11 saat yemek verilmedi!

09 Ağustos 2019, 11:13

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi ağır hasta Ukrayna vatandaşı siyasi tutsağı Edem Bekirov’un kötüleşen sağlık durumunu görmezden gelerek tutukluluk süresini bir kere daha uzattı. 

Ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsağı Edem Bekirov’un kötüleşen sağlık durumunu görmezden gelerek tutukluluk süresini bir kere daha uzatan, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek mahkemesi Bekirov’u 11 saat su ve yemek vermeden sözde mahkeme salonunda tuttu.

Siyasi tutsak Bekirov, sözde mahkeme binasına 8 Ağustos 2019’da sabah saat 10.00’da getirilerek akşama kadar yemeksiz ve susuz kaldı.

ATR kanalına açıklama yapan siyasi tutuklunun kızı Eleonora Bekirova, “Bugün babam cezaevinden sabah saat 07.00’de mahkemeye götürüldü. Mahkemeye geldiklerinde saat 10.00’du. Saat 14.00’te başlayan duruşma 17.00’de bitti. Yani babam 11 saat susuz yemeksiz tutuldu. Ona yemek veya bir bardak su verme ricamıza ret cevabı aldık. Biliyorsunuz babamın şekeri var ve her üç saatte bir yemek yemesi lazım. Hem görevlilere, hem hakime, hem savcıya rica ettik ama bütün taleplerimize ret cevabı aldık” ifadelerinde bulundu.

Sözde mahkeme kararına göre Bekirov 11 Ekim 2019 tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edecek.

Bilindiği gibi daha önce ağır hasta siyasi tutsak Bekirov Akmescit tutukevinden Krasnoperekopsk tutukevine sevk edilme kararının alınması durumunda açlık grevi başlatacağını duyurmuştu.

SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

Edem Bekirov
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Bunlara da bakın: