Afrika'da Rus propogandasına Facebook engeli!

31 Ekim 2019, 14:56

Facebook, Afrika kıtasındaki 8 ülkenin iç işlerine müdahalede bulunduğu belirlenen Rusya merkezli çok sayıda kişisel hesap ve sayfayı kapattığını duyurdu.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook yaptığı yazılı açıklamada, küresel ve yerel siyasete ilişkin haberler paylaşan ve Rusya merkezli olduğu tespit edilen 35 Facebook hesabı, 53 sayfa, 7 grup ve 5 Instagram hesabının kapatıldığı bildirildi. Sahte hesapların Madagaskar, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Kamerun, Sudan ve Libya gibi ülkeleri hedef aldığı kaydedilirken, hesaplardan Afrika’daki Rus politikası, Mozambik ve Madagaskar’da yapılan seçimler, Fransa ve ABD politikalarının eleştirileri gibi konularda paylaşımlar yapıldığı açıklandı. Facebook, kapatılan hesaplardan yapılan bazı paylaşımları da resmi internet sitesi üzerinden yayınladı.

RUS İŞ ADAMI PRİGOJİN BAĞLANTISI

Soruşturma kapsamında girişimlerin, ABD Adalet Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma açılan Rus iş adamı Yevgeniy Prigojin’le (Prigozhin) ilişkisi olan kuruluşlarla bağlantılı olduğu vurgulandı. Ayrıca ÇVK Wagner olarak bilinen Rus özel ordusu ile ilgili bir belgesel çekimi için Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan Rusya vatandaşı Azerbaycan Türk’ü gazeteci Orhan Cemal, belgeselci Kirill Radçenko ile kameraman Aleksandr Rastorguyev’in, öldürülmesi olayında da Prigojin adı geçmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan Lobaye Invest isimli Rus şirketinin daha çok  “trol fabrikası” adıyla tanınan İnternet Araştırma Ajansı (IRA) ve ÇVK Wagner olarak bilinen Rus özel ordusunun finansmanını sağlayan aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Yevgeniy Prigojın’le bağlantılı olduğu ileri sürülmüştü.


Bunlara da bakın: