Afganistan, Taliban'ın saldırılarını azaltacağını açıkladı

21 Şubat 2020, 19:33

Afganistan Milli Güvenlik Şurası, ABD-Taliban barış anlaşması kapsamında Taliban’ın bu gece yarısından itibaren saldırılarını azaltacağını açıkladı.

Milli Güvenlik Şurası Sözcüsü Cavid Faisal, basına yaptığı açıklamada, Taliban’ın ABD ile vardığı barış anlaşması kapsamında bu gece saat 24.00’dan itibaren ülke genelindeki saldırılarını önemli ölçüde azaltacağını belirtti. Sürecin 7 gün devam edeceğini anlatan Faisal, Afganistan hükûmetinin bu sürecin ardından kalıcı bir ateşkesin yapılmasını beklediğini vurguladı. Faisal, Taliban’ın barışa katılması için büyük bir fırsat bulunduğunu ve bunun iyi şekilde kullanılması gerektiğini kaydetti.

BARIŞ SÜRECİ Mİ?

ABD-Taliban arasındaki barış anlaşması sonucu Taliban, 22 Şubat’tan itibaren 7 gün süreyle şiddeti azaltacak. Militanlar ülke genelindeki saldırılarının sayısını önemli ölçüde düşürecek. Afgan hükûmetine göre, şiddetin önemli ölçüde azaltılması da ateşkes anlamına geliyor. ABD-Taliban arasında barış anlaşması imzalanmasının ardından ABD ve Afgan hükûmetinin ellerindeki 5 bin Taliban üyesini, Taliban’ın da rehin tuttuğu 1000 kişiyi serbest bırakması bekleniyor.

Afganistan’daki taraflar arasındaki Afgan diyaloğu görüşmelerinin ise mahkumlarla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından başlayacağı belirtiliyor. Afgan hükûmeti de Taliban da Afgan diyaloğunun nerede yapılacağı konusunda henüz bir karara varmış değil. Afganistan’ın iç sorunları ve karşılıklı taleplerin konuşulacağı Afgan diyaloğu süresince ABD ara buluculuk görevini üstlenecek.

Afganistan
Taliban
Bunlara da bakın: