Afganistan İçişleri Bakanlığı: Taliban ile müzakerelere başlanacak

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 14:34
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 14:34

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkentin dış mahallelerine girmesinin ardından yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını açıkladı.

Afganistan’da Taliban’ın 25 vilayetin kontrolünü ele geçirip başkent Kabil’in dış mahallelerine kadar ulaşmasının akabinde, Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Kabil’e saldırılmayacağını ve yönetimin devri konusunda müzakerelere başlanacağını duyurdu.

Mirzakval Twitter hesabında paylaştığı videoda, Kabil halkına hitaben sahip olduğu yetkiyle tüm kolluk güçlerinin ve diğer emniyet personelinin şehrin güvenliğini sağlamak için farklı yerlerde görevlerine devam etmeleri emri verdiğini, şehirde güvenlik sorununun söz konusu olmadığını söyledi. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkenin ileri gelenlerine Taliban ile anlaşmaya varma yetkisi verdiğini, bir anlaşma sağlanıncaya kadar Kabil’e saldırılmayacağını yineledi. Şehrin dış mahallelerine giren Taliban’ın Kabil’e saldırmayacağını söyleyen Mirzakval, idarenin barışçıl şekilde geçici yönetime bırakılacağını ifade etti.

Afganistan İçişleri Bakanlığının söz konusu açıklaması, Eşref Gani’nin istifa edeceği şeklinde yorumlanırken bununla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.