Afganistan hükumetinden Taliban'a ateşkes çağrısı

03 Aralık 2019, 09:50

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddıki, Taliban ile Afganistan hükumeti arasında barış görüşmelerinin başlaması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sıddıki basına yaptığı açıklamada, Taliban’ın barışa katılması için büyük fırsatlar yaratıldığını ifade etti. Ateşkes uygulanması konusunda Taliban’ın iyice düşünmesi gerektiğini vurgulayan Sıddıki, “Taliban ateşkes yaparsa, Afgan hükumeti ile Taliban arasında doğrudan ve yüz yüze görüşmeler başlayacaktır” dedi. Sıddıki, Taliban’ın, Afganistan’daki savaşa son verilmesi için ateşkes teklifini kabul etmesi gerektiğini kaydetti.

TALİBAN’DAN BARIŞ TEKLİFİNE ŞARTLI EVET

Taliban’dan yapılan açıklamada ise ABD ile yaptıkları barış görüşmelerinin sonuçlanması gerektiği ifade edildi. Görüşmeler sonuçlanmadığı, anlaşma metni imzalanmadığı ve Afgan hükumetiyle yüz yüze görüşmeler başlamadığı sürece ateşkes yapılmayacağı belirtilen açıklamada, henüz bu konuda ciddi çalışmaların başlamadığı kaydedildi. Açıklamada, geçen aylarda askıya alınan ABD-Taliban barış görüşmelerini kaldığı yerden sürdürmeye hazır oldukları vurgulandı.

ABD İLE OLAN BARIŞ GÖRÜŞMELERİ ASKIYA ALINMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Taliban arasında Aralık 2018’den bu yana devam eden barış müzakerelerini, 5 Eylül’de Afganistan’daki ABD askerlerine düzenlenen ve Taliban’ın üstlendiği bombalı saldırı üzerine iptal etmişti. Görüşmelerin askıya alınmasından sonra Taliban bu kez de barış görüşmelerini sürdürmek için çözüm yolunu Rusya’da aramış ve Moskova’ya heyet göndermişti.

Afganistan
Taliban
Bunlara da bakın: