Afganistan'dan Özbeklerin lideri Raşid Dostum'a "mareşallik" unvanı

20 Temmuz 2020, 15:13

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin eski Yardımcısı ve Cümbüş-ü Milli İslam-i Afganistan Partisi kurucu başkanı Özbek lider Raşid Dostum’a “mareşallik” unvanı verildi.

Abdul Raşid Dostum’a Mareşallik unvanı verilmesi dolayısıyla 15 Temmuz 2020 tarihinde Cevizcan’da tören düzenlendi. Törene Türkiye’nin Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu da katıldı.

Cümbüş-ü Milli İslam-i Afganistan Partisi kurucu başkanı ve ebedi lideri Abdul Raşid Dostum'un Mareşallik unvanı ile…

Опубліковано T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu Середа, 15 липня 2020 р.

ÇOK SAYIDA ÜLKE TEMSİLCİSİ DAVETLİ KATILDI

Ülkenin kuzeyindeki Cüzcan vilayetinde düzenlenen törene, Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Şakir Karger, bakanlar, milletvekilleri, yabancı ülkelerin temsilcileri ve binlerce davetli katıldı. Törende konuşan Mareşal Dostum, ülkede siyasi fikir ayrılıkları bulunduğu sürece kazananların başkaları olacağını ifade ederek, bu nedenle her açıdan birliğin ve beraberliğin önemli olduğuna değindi.

MAREŞAL RAŞİD DOSTUM

Diğer yandan eski Afganistan Devlet Başkan Yardımcısı ve Özbek Türklerinin liderlerinden Raşid Dostum’a da varılan anlaşma uyarınca, ülkenin en yüksek askeri rütbesi olan Mareşal unvanı verileceği 18 Mayıs 2020 tarihinde bildirilmişti.

Raşid Dostum Afganistan tarihinin 3. Mareşal unvanına sahip komutanı oldu. Özbek lider “General Dostum” özellikle Taliban’a karşı verdiği askeri mücadele ile öne çıkmış bir isim.

Afganistan
Afganistan Özbekleri
Raşid Dostum
Bunlara da bakın: