Afganistan’dan Kırgızistan’a çıkarma

01 Kasım 2019, 22:37

Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, Afganistan İslam Cumhuriyeti İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah ile Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir araya geldi.

İLİŞKİLERİMİZİN POTANSİYELİ OLDUKÇA YÜKSEK

Abılgaziyev ile Abdullah arasında yapılan görüşmede, Kırgızistan Başbakanı, Afganistan’daki son cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkede istikrarı sağlayacağı umudunu dile getirdi. Başbakan, iki ülke arasındaki ilişkilerin potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

TİCARET VE EKONOMİK GELİŞMELERİ ARTTIRALIM

Kırgızistan Başkanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, “Şu anda ülkelerimiz arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkiler düşük, ancak işin gelişeceğini umuyoruz. Afganistan ve Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesini ve bölge ülkeleri ile ABD arasındaki işbirliği anlaşmasına katılmanızı destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜM BÖLGEDE GELİŞME POTANSİYELİMİZ YOK

Öte yandan, Afganistan ve Kırgızistan’ın yıl boyunca dostça ilişkiler geliştirdiğini vurgulayan Abdullah Abdullah, “Afganistan’da süregelen düşmanlıklar nedeniyle, tüm bölge bir bütün olarak gelişme potansiyelini kullanamıyor.” diye konuştu.

Abılgaziyev, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Başbakanları Konsey Toplantısına katılmak üzere gittiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunuyor.

Afganistan
işbirliği
Kırgızistan
Muhammedkalıy Abılgaziyev
Bunlara da bakın: