Afganistan'da Türkmen çocuk fidye için kaçırıldı:İşadamı baba valilik önüne çadır kurdu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 23:59
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 23:59

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentinde 2 ay önce 9 yaşındaki Abdulrauf adındaki Türkmen çocuk fidye için kaçırıldı. İşadamı babaya çocuğun zincirli fotoğrafları gönderilerek, 1,5 milyon dolar fidye istendi. Afgan devlet makamları olaya kayıtsız kalınca, baba ve onu destekleyenler valilik yanına çadır kurup eyleme başladı.

Afganistan’da Türkmenler akıl almaz bir fidye olayı ile karşı karşıya kaldı. Emekli TRT basın mensubu Arslan Küçükyıldız’ın Kırım Haber Ajansına bildirdiğine göre Afganistan’daki Türkmenler yaklaşık 57 gündür acı bir durum içerisinde. Afganistan’ın kuzey vilayetlerinden ve Türklerin en çok yaşadığı Mezarı Şerif kentinde 9 yaşındaki Abdulrauf adında bir Türkmen çocuk kaçırıldı ve babasından 1 milyon 500 bin dolar fidye istendi. Olay hemen Afgan makamlarına bildirilmesine rağmen hiç bir sonuç alınamadı. Mezarışerif’de ağırlıklı olarak Türk mallarının satıldığı büyük bir AVM’ye sahip Türkmen iş adamı Raufcan’ın babasının; fidye bedelini ödeyemediği için çocuğunun elleri ve ayakları zincirlenmiş haldeki görüntülerini almaya devam ettiği bildirildi.

“Bu bilgi, bu gün birinci elden bana gelen bir bilgi. Türkler dünyada ve ülkelerinde sahipsizler. Ancak kendi kendilerine sahip olabilirlerse o vakit meselelerini çözebiliyorlar.”

Arslan Küçükyıldız

“AMAÇ TÜRKİYE’Yİ SIKIŞTIRMAK”

Bu bölgelerde dolar bazında veya yüksek meblağların ödenme imkanının olmadığını belirten Küçükyıldız, kaçırma olayının faillerini Taliban ve türevleri olarak değerlendirdi. Bu tarz kaçırma olaylarının daha önce de tekrarlandığını bildiren Küçükyıldız, “Bu olayla da oradaki Türkmenler üzerinden Türkiye’yi sıkıştırmak istiyorlar. Daha önce çok sayıda iş adamı kaçırıldı, Türkiye’den görevli yetkililer kaçırıldı, bunlar karşılıklı görüşmelerle ve farklı yöntemlerle çözüldü. Burada amaçlanan Türkiye’nin diplomatik kaynaklarını olaya çekmek ve kriz yaratma çabası.” diye ekledi. “Bu bilgi, bu gün birinci elden bana gelen bir bilgi. Türkler dünyada ve ülkelerinde sahipsizler. Ancak kendi kendilerine sahip olabilirlerse o vakit meselelerini çözebiliyorlar.”

AFGAN MAKAMLARININ KAYITSIZLIĞI PROTESTO EDİLDİ

Acı durum karşısında Türkmen ahalisi olayın ardından resmi makamlardan hiç bir adım görmeyince valilik makamının yanında çadır kurarak bu ilgisizliği protesto etme kararı aldı. Şimdi ise protesto eylemleri 57. gününde. Resmi makamlar tarafından hala hiçbir adım atılmadı.

TÜRKİYE’DEN STK YÖNETİCİLERİ BAŞKONSOLOSLUĞA MUHTIRA VERDİ

Afgan Türk Dostluk Konseyi’nin 17 Aralık’ta Facebookhesabından yapılan paylaşıma göre İstanbul’da faaliyet gösteren Afganistan Türk Dernekleri yöneticileri 9 yaşındaki Türkmen çocuğu kaçıranların yakalanması ve Türkmen çocuğun ailesine kavuşması için Afganistan’ın İstanbul’daki Başkonsolosluğuna muhtıra verdi.

STK yöneticileri, Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ve Afganistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (Democracy Watch Afganistan) Başkanı Zekria Barakzai ile görüşerek Afganistan Hükumeti ve güvenlik güçlerinin konuyla ivedi şekilde ilgilenmesini istedi.
Görüşmede, Merkezi Hükumetin duyarsızlığı ve buna mukabil olarak Mahalli Hükumetin de bu tür olayları önlemek için daha ciddi önlemler almadıkları dile getirildi. Konsolosluktan, Türkiye’de yaşayan Afganistanlıların konuyla ilgili istek ve temennilerini başkent Kabil’e iletmesi istendi.

Türkiye’de faaliyet gösteren başta Afganistan kökenli sivil toplum örgütleri olmak üzere Türkiye’deki göçmen ve mülteci STK’ları olarak Afganistan Hükumeti’ni ve emniyet birimlerini, 9 yaşındaki Abdul Rauf’u kurtararak görevlerini yapmaya ve masum çocuğu kaçıran eşkiyaların bulunarak en ağır şekilde cezalandırması gerektiği vurgulandı.
Afganistan’ın İstanbuldaki Başkonsolusu Zekria Barakzai, konuyu ciddiyetle takip edeceğine ve İstanbul’da yaşayan Afganistanlıların istek ve temennilerini Afganistan hükumetinin üst düzey yetkililerine bildireceğine söz verdi.