Afganistan'da son durum: Taliban, Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ağustos 2021, 10:50
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ağustos 2021, 10:50

Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi. Taliban sözcüsü Mücahit, hükumet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını duyurmuştu.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de yaşanan son gelişmelere göre Taliban, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi. Saraya giren bir grup silahlı Taliban’ın görüntülerine yer verildi. Bir Taliban sözcüsünün Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, Afganistan’da Eşref Gani hükumeti ve ordu ile çalışanlar için af ilan edeceklerini söyledi. Taliban’ın Kabil’e girmesinden bir süre sonra Afganistan’dan ayrılan Cumhurbaşkanı Eşref Gani da bu gelişmeyi Facebook hesabından duyurdu. Gani, paylaşımında “Bugün zor bir seçimle karşı karşıya kaldım. Saraya girmek isteyen Taliban’a karşı durmak ya da 20 yıl korumaya adadığım ülkemi terk etmek. Eğer kalsaydım bu, birçok vatandaşın şehit olmasına ve Kabil’in yıkılmasına yol açacaktı.” şeklinde konuştu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Ülkeden Kaçtı - Welg Medya

TALİBAN SÖZCÜSÜ: HÜKUMET GÜÇLERİ BİNALARI BOŞALTTI

AA’nın dün aktardığına göre Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükumet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı. Mücahit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkenti barışçıl şekilde devralmak istediklerini ve bu nedenle güç kullanmadıklarını, hükumet güçlerinin bölgeden ayrılıp binaları boşalttığını kaydetti.
Bunun üzerine olası hırsızlık olaylarının da önlenmesi için merkezde ve kamu binalarında kontrolü almaya başladıklarını duyuran sözcü Mücahit, “kentte güvenliği sağlayacakları” ifadesini kullandı. Mücahit, Taliban’ın sivillerin evlerine girilmesine izin vermeyeceğini söyledi.

AFGANİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: MÜZAKERELERE BAŞLANACAK

Afganistan İçişleri Bakanlığı ise Taliban’ın başkente girmesinin ardından yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.
Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Twitter hesabında paylaştığı videoda, Kabil halkına seslenerek “Afganistan İçişleri Bakanı Vekili sıfatıyla tüm emniyet güçlerinin, özel kuvvetlerin ve diğer personelin şehrin güvenliğini sağlamak için farklı yerlerde görevlerini sürdürmelerini emrettim. Halkımız hiç endişe etmesin. Şehirde şu an güvenlik sorunu yok.” ifadesini kullandı. Afganistan İçişleri Bakanı Vekili ayrıca başkentin kenar mahallelerine giren Taliban’ın Kabil’e saldırmayacağını belirterek “Yönetim, barışçıl şekilde geçici idareye teslim edilecek. İktidar geçişi barışçıl şekilde gerçekleşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI EŞREF GANİ ÜLKESİNİ TERK ETTİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise akşam saatlerinde Kabil Havalimanı’ndan kalkan bir uçakla ülkesinden ayrıldı. Sabah saatlerinde Taliban’ın başkent Kabil’e girmesinin ardından, 2014 yılından beri ülkenin cumhurbaşkanı olan Gani, Afganistan’ı terk etti. Gani, dün yaptığı açıklamada, Taliban’a karşı cumhurbaşkanı olarak vatanını savunmaya devam edeceğini duyurmuştu.
Gani’nin ayrıldığını sosyal medya hesabından paylaştığı bir video ile doğrulayan Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ise “Afganistan’ı zor zamanda terk etti. Allah ondan hesap soracak.” ifadelerini kullandı.
Öte yandan 5 bin mahkumun bulunduğu Bagram Hava Üssü’ndeki Afgan hükumeti askerlerinin Taliban’a teslim olduğu bildirildi.

Son Dakika: Taliban başkent'e girdi, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani  ülkeyi terk etti - Son Dakika Dünya

PAKİSTAN: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pakistan’ın siyasi uzlaşı için çabaları desteklemeye devam edeceği belirtilerek, “Tüm Afgan tarafların bu iç siyasi krizi çözmek için birlikte çalışacaklarını umuyoruz.” denildi. Açıklamada, Afganistan’da ortaya çıkan durumun yakından takip edildiği vurgulanarak, Pakistan’ın Kabil Büyükelçiliğinin, vatandaşlarına, Afganistan halkına, diplomatik ve uluslararası topluluğa gerekli yardımı yaptığına dikkat çekildi. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de başkent İslamabad’da yaptığı basın açıklamasında, Afganistan’da favorilerinin olmadığını ve komşuyla iyi ilişkiler istediklerini söyledi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN KABİL HAVALİMANI UYARISI

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği, vatandaşlarını Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu yönünde haberler geldiği konusunda uyardı. Büyükelçiliğin güvenlik uyarısında, ABD vatandaşlarından bulundukları yere sığınmaları istenirken, “Kabil’de güvenlik durumunun hızla değiştiği” ifadesi kullanıldı. Büyükelçilikteki bütün faaliyetlerin durdurulduğu belirtilen güvenlik uyarısında, Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu haberlerinin geldiği kaydedildi. Uyarıda ayrıca büyükelçilik çalışanları ve vatandaşların Afganistan’dan tahliye edilmesi için gerekenlerin yapıldığına işaret edildi. Associated Press ajansı kaynakları da ABD’nin Afganistan maslahatgüzarının ABD askerleri tarafından elçilikten Kabil havaalanına getirildiği bilgisini paylaştı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI, NATO GENEL SEKRETERİ VE BM GENEL SEKRETERİ GÖRÜŞTÜ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yaptığı telefon görüşmelerinde Afganistan’daki mevcut durumu ele aldı. Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Johnson, Stoltenberg ve Guterres’le yaptığı görüşmelerde, gelecek aylarda aşırılık yanlısı tehdidin üstesinden gelmek ve Afganistan’daki acil insani durumu ele almak için uluslararası toplumun koordineli ve uyumlu şekilde çaba göstermesi gerektiğini vurguladı. Johnson, ayrıca yeni bir Afgan hükümetinin tanınmasının tek taraflı değil, ortak bir temelde gerçekleşmesinin önemini vurgulayarak, NATO’nun Kuzey Atlantik Konseyi ve BM Güvenlik Konseyi’nin, bu konularda üst düzey uluslararası görüşmelere olanak sağlamak için mümkün olan en kısa sürede toplantıların yapılması çağrısında bulundu.

TALİBAN’IN ÜLKEYİ ELE GEÇİRME SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı. Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi. Afgan hükumetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi.
Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahallelere girmeye başlarken hükumete yönetimi ve başkenti devir çağrıları yapmıştı.
Taliban’ın sözcülerinden Süheyl Şahin de BBC’ye yaptığı açıklamada, Afganistan’da barışçıl bir iktidar geçişi beklediklerini söyledi. Sözcü Şahin, Taliban’ın kadınlar ve kızlar hakkındaki politikasının ne olacağı yönündeki soruya ilişkin, “Kadın haklarına saygı duyacağız. Politika, kadınların eğitime ve işe erişebilmesidir. Başörtüsüne dikkat edecekler, o kadar. Burka tek başörtüsü değil, başka seçenekler de var.” açıklaması yaptı.
Taliban Sözcüsü, özellikle Kabil’de halka mallarının ve canlarının güvende olduğunu garanti ettiklerini belirterek, “Barışçıl bir iktidar geçişi bekliyoruz. Şehir ve güç, Afganistan İslam Emirliği’ne verilmeli, daha sonra gelecekte tüm Afganların katılımının olacağı kapsayıcı bir Afgan İslami hükümetine sahip olacağız.” dedi.