Afganistan'da Özbeklerin yoğun olarak yaşadığı şehirde Taliban saldırısı gerçekleştirildi

26 Aralık 2019, 18:46

Taliban militanları, Afganistan’ın kuzeyinde Özbeklerin yoğun olarak yaşadığı Belh vilayetindeki askeri karakola bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Saldırıda 6 askerin öldüğü bildirildi.

Afganistan Savunma Bakanlığı, militanların Belh ilçesindeki askeri karakolu bomba yüklü araçla hedef aldığını açıkladı. Saldırıda 6 askerin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Ayrıca saldırıda üç askerin de yaralandığı kaydedildi. Taliban’dan henüz açıklama yapılmadı.

Öte yandan iki gün önce de militanların Belh vilayetinin Devletabad ilçesindeki askeri karakola düzenlediği saldırıda 7 asker hayatını kaybetmişti.

Afganistan’da çoğunluğunu Amerikalıların oluşturduğu yaklaşık 20 bin askerden oluşan NATO birlikleri bulunuyor. Bu birlikler ABD öncülüğünde Afgan güçlerini eğitme, destekleme ve rehberlik etmekle görevli. Ülkedeki askerlerinin yaklaşık 4 binini çekmeyi planlayan Başkan Donald Trump yönetimi, Taliban ile bir süredir askıda olan müzakerelere aralık ayında yeniden başladı.

Trump, ABD ile Taliban arasında Aralık 2018’den bu yana devam eden barış müzakerelerini, 5 Eylül’de Amerikan askerlerine düzenlenen ve Taliban’ın üstlendiği bombalı saldırı üzerine iptal etmişti.

Afganistan
Taliban
Bunlara da bakın: