Afganistan'da hava kirliliği Taliban kadar tehlikeli

02 Ocak 2020, 18:17

Afganistan’ın önemli çevre sorunlarından biri haline gelen hava kirliliği hakkında basına açıklamalarda bulunan Afganistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Feda Muhammed Paikan, ülkede son dönemlerde artan hava kirliliğinin Taliban ile savaştan fazla can aldığını söyledi.

Paikan, “Hava kirliliği yüzünden son bir haftada başkent Kabil’de 17 kişi hayatını kaybetti.” dedi. Hava kirliliğinin yol açtığı solunum ve grip hastalığı nedeniyle 8 bin 813 kişinin son bir haftada Kabil’deki hastanelere başvurduğunu ifade eden Paikan, bu sayının daha da artacağını ve halkın dikkatli olması gerektiğini belirtti. Paikan, hava kirliliğinden korunmak için vatandaşlara maske kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

Afganistan Ulusal Çevre Koruma Ajansı Başkan Yardımcısı Ezzetullah Sıddıkı ise ülkede hava kirliliğinin tehlikeli boyuta ulaştığını vurguladı. Ülkede standart akaryakıt kullanılmaması ve orman alanının yetersiz olmasının kirliliğin nedenlerinden olduğunu dile getiren Sıddıkı, ”Kabil’de yaşayan binlerce aile havanın soğumasıyla plastik, araba lastikleri ve işlenmemiş kömürleri sobalarında kullandığı için hava kirliliği daha da arttı.” diye konuştu. Sıddıkı, hava kirliliğini azaltmak için akaryakıt istasyonları ve kömür kullanan mekanlara yönelik denetim başlattıklarını söyledi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Merve Amini de Bakanlığın özellikle başkent Kabil’de hava kirliliğini azaltmak için çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. Öncelikli olarak hava kirliğinin arttığı bölgelerin tespitinin yapılacağını anlatan Amini, ”İş yerleri, hamamlar, restoranlar ve tuğla fabrikalarına kalitesiz akaryakıt, işlenmemiş kömür kullanmayacakları konusunda uyarıda bulunduk, buna uymayanlara ağır ceza veriyoruz.” diye konuştu. Amini, Kabil’in hava kirliliği yüzünden yaşanılmaz bir kent haline dönüştüğünü ve bunun önlenmesinin gerektiğini belirtti.

Afganistan
hava kirliliği
Bunlara da bakın: