Afganistan'da düşen uçak ABD ordusunun çıktı!

Bilim ve Teknoloji
Ozan Barış Erim
28 Ocak 2020, 10:47
Ozan Barış Erim
28 Ocak 2020, 10:47

Afganistan’ın Gazne vilayetinde düşen uçağın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetlerine ait olduğu açıklandı.

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sonny Leggett, sosyal medya hesabından olaya ilişkin açıklamada bulundu.

Leggett, düşen uçağın, ABD ordusunun Afganistan’da gözlem için kullandığı bombardıman uçağı olan E-11A olduğunu teyit ederek, “Uçağın düşme nedeni soruşturulurken, şu anda uçağın düşman ateşiyle düştüğüne dair herhangi bir emare bulunmamaktadır. Taliban’ın, başka bir uçağın daha düştüğü şeklindeki iddiaları yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

TALİBAN SALDIRIYI ÜSTLENDİ

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit düşürülen uçak ile ilgili, “Yakın geçmişte, Helmand, Balkh ve diğer bölgelerde işgalcilere ve kölelerine ait bazı uçaklar ve helikopterler Mücahitler tarafından düşürüldü” diye konuştu. Ayrıca Mücahit, uçakta bulunan CIA ajanlarının tamamının öldüğünü iddia etmişti.

Taliban’ın uçağın düşürülmesini üstlenmesiyle ilgili doğrudan bir yorum yapmayan Albay Leggett, zımnen bu iddiayı yalanlamış oldu.

UÇAN WiFi GÖREVİ!

Düşen uçak E-11A’in, sahadaki askeri birlikleri merkeze bağlamak için kullanıldığı ve daha önce Hava Kuvvetleri pilotları tarafından “Gökyüzünde WiFi” olarak adlandırıldığı bildirildi. Uçağın, uzun süre havada kalarak WiFi görevi yaptığı ve bölgedeki ABD askerlerine internet ve çeşitli veriler sağladığı ortaya çıktı.