Afganistan'da 25 vilayet Taliban kontrolünde: ABD ordusu, Kabil'deki büyükelçiliği tahliye ediyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 11:43
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 11:43

Taliban, 15 Ağustos 2021 gece saatlerinde Afganistan’daki hızlı ilerleyişini ve harekatını sürdürdü. Başkent Kabil’in doğusundaki Nangarhar ve yine başkentin batısındaki Daykundi vilayetlerinin merkezi Celalabad ve Nili kentlerinde kontrol Taliban’a geçti.

Taliban Afganistan’daki hızlı ilerleyişini ve harekatını sürdürüyor. 15 Ağustos 2021 gece saatlerinde, başkent Kabil’in doğusundaki Nangarhar ve yine başkentin batısındaki Daykundi vilayetlerinin merkezi Celalabad ve Nili kentlerinde kontrol Taliban’a geçti.

Celalabad kentinin hiçbir çatışma yaşanmadan Taliban’a teslim edildiği, bazı yetkililerin başkent Kabil’e kaçtığı belirtilirken, Daykundi’nin merkezi Nili kentinde de güvenlik güçlerinin kenti bırakıp kaçtığı ifade edildi. Yine 15 Ağustos tarihlerinde akşam saatlerinde ülkenin kuzeyindeki Faryab, Belh vilayetlerinin merkezi Meymene ve Mezar-ı Şerif kentleri de Taliban’ın eline geçmişti.

TALİBAN, KABİL KAPILARINA DAYANDI

Başkent Kabil’e yaklaşan Taliban güçleri, burada saldırılarına ara verdi. Taliban tarafından yapılan duyuruda, muhariplerinin şehre girmeyecekleri ve şehrin kontrolü değişene kadar Kabil’i Afgan hükumetinin idare edeceği belirtildi. Diğer yandan kimi kaynaklarca, Başkent Kabil hariç tüm büyük vilayet merkezlerini ve sınır kapılarını kontrol altına alan Taliban güçlerinin, Kabil’in kenar mahallelerine girmeye başladığı ifade ediliyor.

Kabil, Taliban güçlerince abluka altına alınırken, savaştan kaçan sivillerin kentten tek çıkış yolu olarak kalan Kabil Uluslararası Havalimanı’na yöneldiği belirtildi. Afgan ve Türk askerlerinin bulunduğu havalimanında güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bildirildi. Savaştan kaçanların sayılarının ilerleyen günlerde daha da artması bekleniyor.

AFGANİSTAN’DA İDARE GEÇİŞ HÜKUMETİNE Mİ BIRAKILACAK?

Afganistan İçişleri Bakan Vekili Abdül Sattar Mirzakval, basın mensuplarına yaptığı açıklamada yönetimin bir geçiş hükumetine barışçıl şekilde devredileceğini söyledi. Kabil’in güvenliğini güvenlik güçlerinin sağlayacağını söyleyen İçişleri Bakan Vekili, Kabil’e saldırılmayacağını söyledi.

KABİL’DEKİ ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ TAHLİYE EDİLİYOR

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ordusunun Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçiliğini tahliye ettiği bildirildi.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AFGANİSTAN’DAN AYRILMAK İSTEYEN TÜRK VATANDAŞLARINA ÇAĞRI

Türk Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne bilgi vermeleri gerektiğini duyurdu.

AFGANİSTAN’DA SON DURUM

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan çekilme kararı almasının akabinde, Taliban’ın saldırıları irtifa kazandı. Taliban, 2021 Haziran’ından itibaren önce onlarca ilçeyi ele geçirdi, ardından çepeçevre sardığı vilayet merkezlerini hedef almaya başladı. 15 Ağustos 2021 sabah saatleri itibarıyla Kabil yönetimi ve Afganistan Ulusal Güvenlik Güçleri’nin 9 vilayet merkezinde hakim durumda olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Taliban’ın ilerleyişinin bölgedeki sivil kayıplarını ve göçleri arttırması söz konusu. Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığı rakamlara göre, 2021’in ilk yarısında 1659 sivil, son bir ayda ise 1000’den fazla sivil hayatını kaybetti. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu’nun duyusuna göre 2021 Mayıs’ından 2021 Ağustos’una kadar yaklaşık 1 milyon sivil evlerinden oldu. Yine BM’nin ifadesiyle 18 milyon Afgan’ın insani yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.