Afganistan'da 2 ayı aşkın süredir seçim sonuçları açıklanmıyor

Güncel
Oğuzhan Batur
04 Aralık 2019, 17:24
Oğuzhan Batur
04 Aralık 2019, 17:24

Afganistan’da, Taliban ve DEAŞ’ın tehditleri altında 2 kez ertelendikten sonra düşük katılımla 28 Eylül’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarının açıklanması da erteleniyor.

Ülkede 20 Nisan’da planlanan cumhurbaşkanı seçimi, iki kez ertelenerek 28 Eylül’de yapılmıştı. 19 Ekim’de açıklanacağı duyurulan seçim sonuçlarının hala açıklanmaması ülkede belirsizliği artırıyor.

Zorlu şartlar altında gerçekleşen seçime hile karıştırıldığı iddiasıyla adaylar arasında tartışmalar sürüyor. Favori gösterilen adaylardan mevcut İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, seçime hile karıştırıldığını ve gerçek oyların geçerli sayılmasını istediklerini belirtmişti. Benzeri açıklamaları diğer cumhurbaşkanı adayları Gülbeddin Hikmetyar, Rahmatullah Nabil ve Hakim Tursan da yapmış, seçime hile karıştığını öne sürmüştü.

EŞREF GANİ SUÇLAMALARIN HEDEFİNDE

Mevcut Cumhurbaşkanı Eşref Gani dışındaki diğer adaylar, bağımsız seçim komisyonunu seçime hile karıştırmakla suçluyor. Adaylar, seçim komisyonunun, kimlik tarama sisteminde kaydı bulunmayan 300 bin oyu geçerli saydığını öne sürerken, seçim komisyonu ise söz konusu iddiaları reddediyor.

Bağımsız Seçim Komisyonu, yaklaşık iki hafta önce sürpriz bir karar alarak oyların yeniden sayımına başlamış ve bu adım adayların tepkisine yol açmıştı. Ülke genelinde 27 vilayette oyların yeniden sayım işlemi tamamlanırken, 7 vilayette ise cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah taraftarları protesto yaparak oyların yeniden sayılmasına engel olmuştu. Seçim Komisyonu, oyların yeniden sayılması tamamlanmadığı sürece seçim sonuçlarının açıklanmayacağını bildirdi.