Afganistan Cumhurbaşkanı Gani: İstikrarsızlığın yayılmasını, şiddeti ve halkımın yerinden edilmesini önlemeye odaklanacağım

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 15:36
Mehmet Berk Yaltırık
14 Ağustos 2021, 15:36

Afganistan Cumurbaşkanı Eşref Gani, Taliban’ın son sekiz gün içerisindeki hızlı ilerleyişinin ardından bugün bir video mesaj yayınladı. Gani, Afganistan halkına seslendiği video mesajında, “Geleceğinizden endişe etmenizi anlıyorum, cumhurbaşkanınız olarak sizi temin ederim ki istikrarsızlığın yayılmasını, şiddeti ve halkımın yerinden edilmesini önlemeye odaklanacağım” diye kaydetti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, son sekiz gün içinde ülkenin 34 ilinden 21’ini ele geçiren Taliban’ın hamlelerinin ardından uzun süren sessizliğini bozdu. Bugün yayımladığı video mesajında Eşref Gani, Afgan halkına seslenerek Afganistan’ın kuşatılmış güvenlik güçlerini yeniden harekete geçirmek için ciddi adımlar’ atıldığını söyleyip cumhurbaşkanı olarak vatanı savunmaya devam edeceğini söyledi.

Afgan Ulusal Güvenlik Güçlerini yeniden harekete geçirmenin “en yüksek önceliğe” sahip olduğunu ve ülke genelinde savaşarak yerinden edilmiş binlerce kişiye yardım etmenin yollarını bulacağını söyleyen Afganistan Cumhurbaşkanı, “Mevcut durumda güvenlik ve savunma güçlerinin yeniden seferber edilmesi birinci önceliğimizdir ve bu amaçla gerekli tedbirler alınmaktadır.” dedi.

EŞREF GANİ: “HALKIMIN YERİNDEN EDİLMESİNİ ÖNLEMEYE ODAKLANACAĞIM”

Eşref Gani konuşmasının devamında cumhurbaşkanı olarak ülkenin savunmasına devam edeceğini vurgulayarak, “Geleceğinizden endişe etmenizi anlıyorum, cumhurbaşkanınız olarak sizi temin ederim ki istikrarsızlığın yayılmasını, şiddeti ve halkımın yerinden edilmesini önlemeye odaklanacağım. Hükumet içindeki herkesle ve uluslararası ortaklarla kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik. İstişareler devam ediyor ve sonuçları yakında paylaşılacak” diye kaydetti.

AFGANİSTAN’DA SON DURUM

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan çekilme kararı almasının akabinde, Taliban’ın saldırıları irtifa kazandı. Taliban, 2021 Haziran’ından itibaren önce onlarca ilçeyi ele geçirdi, ardından çepeçevre sardığı vilayet merkezlerini hedef almaya başladı. Afganistan-İran sınırındaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc’ın akabinde kuzey ve güneyde olmak üzere 21 vilayet merkezinde kontrol Taliban güçlerine geçti. 14 Ağustos 2021 itibarıyla Kabil yönetimi ve Afganistan Ulusal Güvenlik Güçleri’nin 13 vilayet merkezinde hakim durumda olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Taliban’ın ilerleyişinin bölgedeki sivil kayıplarını ve göçleri arttırması söz konusu. Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığı rakamlara göre, 2021’in ilk yarısında 1659 sivil, son bir ayda ise 1000’den fazla sivil hayatını kaybetti. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu’nun duyusuna göre 2021 Mayıs’ından 2021 Ağustos’una kadar yaklaşık 1 milyon sivil evlerinden oldu. Yine BM’nin ifadesiyle 18 milyon Afgan’ın insani yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.