Acil servise alınmayan sigortasız genç, Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2020, 20:15
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2020, 20:15

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Los Angeles kentinde Kovid-19 belirtileriyle başvurduğu sağlık ocağına “sigortası olmadığı” gerekçesiyle alınmayan genç hayatını kaybetti.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles kentinde yaşayan ve ismi açıklanmayan gencin ölümü ile ortaya çıkan tartışmalar gündeme oturdu.

SAĞLIK SİGORTASI YOK DİYE ACİLE ALINMADI

Kayıtlara göre 11 gün önce ölen gencin, hayatını kaybettiği gün solunum güçlüğü çekmesi sebebiyle yakınındaki bir sağlık ocağına gittiği ancak sağlık sigortası olmadığı gerekçesiyle geri çevrildiği kaydedildi.

Sağlık ocağındaki yetkililerin sigortasız vatandaşlara hizmet veren bir devlet hastanesine gitmesini söylemesinin ardından Antelope Valley Hastanesine giden genç, hastanede geçirdiği 6 saatin ardından yaşamını kaybetti.

BELEDİYE BAŞKANI TEPKİLİ

Lancaster Belediye Başkanı Rex Parris, olanlara tepki göstererek, “Bir sağlık ocağı çalışanları, bu genci acilen tedavi altına almak yerine sağlık sigortası olmadığı için Antelope Valley Hastanesinin acil bölümüne yönlendirdiler. Buraya geldiğinde ise çok geçti. Bir çocuk solunum güçlüğüyle sana geliyorsa ambulans çağırır veya sigorta sormadan müşahede altına alırsın.” dedi.

POZİTİF TEST SONUCU ÖLÜMÜNDEN SONRA ORTAYA ÇIKTI

Ailesi ise daha önce herhangi bir sağlık sorunu olmayan gencin ölmeden birkaç gün önce ateş ve solunumda güçlük gibi belirtilerden dolayı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yaptırdığını ancak pozitif çıkan test sonucunun ölümünden sonra geldiğini açıkladı.

GENCİN BABASINDA DA KOVİD-19’A RASTLANDI

Los Angeles İl Sağlık Müdürlüğü, test sonucunun pozitif çıkması dolayısıyla genci ölümünden 6 gün sonra “Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden en genç hasta” olarak duyururken, gencin babasında da Kovid-19 tespit edildiğini açıkladı.