AB'den Wagner yöneticisi Prigojin'e yaptırım kararı

Güncel
Ozan Barış Erim
15 Ekim 2020, 15:28
Ozan Barış Erim
15 Ekim 2020, 15:28

Avrupa Birliği (AB), Libya’ya silah ambargosunu deldiği gerekçesiyle Rus güvenlik şirketi Wagner grubuyla bağlantılı olduğu belirtilen Rus iş insanı Yevgeniy Prigojin’e yaptırım uygulama kararı aldı.

AB Konseyinden bugün yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen iş insanı Yevgeniy Viktoroviç Prigojin’e, Wagner grubu ile finansal bağlantısı olduğu, Libya’nın barış, güvenlik ve istikrarını tehdit eden faaliyetler içinde bulunduğu gerekçesiyle yaptırım uygulanacağı bildirildi. Yaptırımlar, seyahat yasağı, varlıkların dondurulması, AB ülkelerinin vatandaşları ve şirketlerinin bu kişiyle mali ilişkisinin yasaklanmasını gibi uygulamaları içeriyor.

BM AMBARGOSUNU DEFALARCA DELDİ

AB Resmi Gazetesindeki yaptırım kararında Prigojin’in, Wagner grubunun Libya’daki faaliyetlerinde yer aldığı ve bu faaliyetlere destek verdiği ifade edildi. Kararda, Wagner grubunun Libya’ya silah ve paralı asker göndererek Birleşmiş Milletler (BM) ambargosunu defalarca deldiği ayrıca BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine karşı askeri operasyonlara katıldığı ve Libya’nın istikrarına zarar verdiği belirtildi.