ABD'den Rusya'ya uyarı: Bir bedeli olacağını anlamalılar

Güncel
_QHA Ankara
15 Nisan 2019, 11:38
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Rusya ve Küba’yı Venezuela’da Devlet Başkanı Maduro’ya destek vermeye devam etmemeleri yönünde uyardı.
_QHA Ankara
15 Nisan 2019, 11:38

Güney Amerika’ya yaptığı ziyaret kapsamında Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Küba’yı muhalif lider Juan Guaido’ya karşı Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu desteklememesi konusunda uyardı.

RUSYA’YA SERT UYARI

“Kübalılar Nicolas Maduro’ya yardım etmeye devam ederlerse bunun bir bedeli olacağını anlamalılar” ifadelerini kullanan ABD Dışişleri Bakanı, Rusya’yı da aynı şekilde uyaracaklarını söyledi.

Pompeo, “Maduro’nun boynundaki diplomatik ve siyasi ilmeğin de giderek daraldığının gözlendiğini” sözlerine ekledi.

İNSANİ YARDIMLARIN GEÇİŞİNE İZİN VERİLMİYOR

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’ya Kolombiya sınırını açarak insani yardımın Venezuela halkına ulaştırılmasına izin vermesi yönünde de çağrıda bulunan Pompeo, “Bu köprüleri açın, bu sınırları açın. Bu (duruma) bugün son verebilirsiniz.” dedi.

Pompeo Maduro için, “Bu dehşeti, bu trajediyi gördüğünüzde umarım yöntemlerinizi değiştirirerek ülkeyi terk edecek kadar umrunuzda olur” ifadelerini kullandı.

ABD ve aralarında Almanya’nın da bulunduğu birçok Batı ülkesi muhalif lider Guaido’yu Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıklamıştı. Rusya, Çin ve Küba ise buna karşın Devlet Başkanı Maduro’nun yanında duruyor.