ABD'den Peşmerge'ye silah ve zırhlı araç yardımı!

Güvenlik
Ozan Barış Erim
16 Eylül 2020, 13:58
Ozan Barış Erim
16 Eylül 2020, 13:58

Amerika Bileşik Devletleri’nin (ABD) Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, zırhlı araçlar, lojistik ve diğer askeri malzemeleri taşıyan yardımı Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail’e törenle teslim etti.

ABD, Irak’taki Peşmerge güçlerine 250 milyon dolarlık yardım kararı kapsamında bugün, 2 Tugay’a zırhlı araç ve lojistik malzemesini teslim etti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail Erbil’de, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller’le beraberindeki heyetle görüştü.

“ABD BİZE İLK KEZ YARDIM ETMİYOR”

İsmail ve Tueller’in görüşmesi sonrasında ABD, Peşmerge güçlerine bağlı 14. ve 16. Piyade Tugayı için gönderdiği zırhlı araçlar, lojistik ve diğer askeri malzemelerin teslimi için bir tören düzenledi. Peşmerge Bakanı İsmail, törende yaptığı konuşmada ABD’nin kendilerine ilk defa yardımda bulunmadığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Düne kadar dostlarımız olan uluslararası koalisyonun desteği ile dünyanın en vahşi terör örgütü ile savaştık. Ancak DEAŞ’ın farklı bölgelerde yeniden faaliyete geçtiğini görüyoruz. Henüz ciddi bir tehdit teşkil etmeye devam eden terör örgütü DEAŞ’ın tamamen ortadan kaldırılması için dünkü gibi bugün de Peşmerge’ye verilen desteğin artırılması gerekiyor.”