ABD'de beyin yiyen amip vakası ortaya çıktı

06 Temmuz 2020, 15:38

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletinde nadir görülen bir beyin yiyen amip vakası tespit edildi.

Florida Sağlık Dairesinden (DOH) konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, Hillsborough bölgesinde yaşayan bir kişiye, beyin yiyen amip olarak da bilinen Naegleria fowleri bulaştığı belirtildi.

HASTALAR 1 HAFTA İÇİNDE HAYATINI KAYBEDİYOR

Açıklamada, amipin nereden bulaştığına ve hastanın sağlık durumuna ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Naegleria fowleri’ye yakalanan kişilerde boyun tutulması ve baş ağrısının yanı sıra yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülüyor. Hastaların çoğu genellikle bir hafta içinde hayatını kaybediyor.

BÖLGE SAKİNLERİ UYARILDI

Enfeksiyonun potansiyel olarak ölümcül sonuçlarına dikkat çekilen açıklamada, Hillsborough bölgesi sakinleri için bir uyarı bildirisi yayımlandı. Uyarıda, musluktan gelen ve sıcak yaz aylarında enfeksiyon riskinin daha fazla olduğu göl, gölet, nehir, kanal gibi diğer kaynaklardaki suyla burun temasından kaçınılması çağrısı yapıldı.

BEYİN YİYEN AMİP NEDİR?

Naegleria fowleri hastalığında tek hücreli amip, beyinde enfeksiyona yol açar ve vakalar genellikle ölümcül olur. Çoğunlukla göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunan tek hücreli Naegleria fowleri, sadece burun yoluyla bulaşır. İnsandan insana geçme özelliği bulunmaz. Koku alma kanalına giren amipler, burun içi mukozayı geçerek koku alma siniri (nervus olfactorius) yolu ile beyin-omurilik sıvısı (BOS) ve beyine yerleşirler. Ani ölümcül bir hastalık olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılan menenjitlere sebep olurlar.

ABD
Beyin yiyen amip
Florida
Bunlara da bakın: