ABD'de başkanlık seçimi sürüyor

Haberler
Ozan Barış Erim
04 Kasım 2020, 11:39
Ozan Barış Erim
04 Kasım 2020, 11:39

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat Joe Biden’ın yarıştığı 59. başkanlık seçimleri yapılıyor. Başkanlık seçimi için oy verme işlemleri doğu saatiyle 06.00’da başladı, sandıklar 19.00’dan itibaren kapanacak.

ABD’de, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden’ın yarıştığı ve ülkenin son dönemdeki en kritik seçimi olarak nitelendirilen 59. başkanlık seçimi için oy kullanma işlemleri bugün başladı. Başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, ABD Başkanı Donald Trump toplam delege sayısını 213’e çıkardı. Biden ise 224 delege almış durumda bulunuyor. ABD’de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor. 

POSTA YOLUYLA OY KULLANMA

ABD’de aslında uzun zamandır var olan posta yoluyla oy kullanma yönteminin, salgın nedeniyle neredeyse seçmenlerin yüzde 70’ini kapsayacak şekilde genişletilmesinin, bu oyların seçim sonuçlarının şekillenmesinde önemli rol oynaması bekleniyor. Posta yoluyla oy kullanma sürecinde, bazı eyaletlerin 3 Kasım gününe kadar oy sayım sürecine başlayamaması ve Pensilvanya (Pennsylvania) gibi kritik eyaletlerin seçim gününden sonra da gelen onaylı oyları kabul edecek olması süreci daha da karışık hale getiriyor.