ABD, zorla Uygur Türklerini çalıştıran Çinli şirkete ithalat yasağı koydu

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Aralık 2020, 13:16
Ozan Barış Erim
03 Aralık 2020, 13:16

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Uygur Türklerinin zorla çalıştırılması sebebiyle Sincan Üretim ve İnşaat Şirketinden (XPCC) pamuk ürünlerinin ithalatını yasakladı. Alınan yasak kararının ardından tüm ABD limanlarına gelen XPCC ürünlerine el konulacak.

ABD Gümrük ve Hudut Muhafaza İdaresinden bugün yapılan açıklamada, Uygur Türklerinin zorla çalıştırılması gerekçe gösterilerek, İç Güvenlik Bakanlığının tüm ABD limanlarındaki personele, XPCC’den gelen pamuk ürünlerinin alıkonulması talimatını verdiğini duyurdu. Açıklamada gümrük geçişi durdurma emri talimatı verildiği belirtilerek, “Gümrük ve Hudut Muhafazaya bağlı Ticaret Ofisi, tutukluların istihdamı dahil zorla çalıştırma yöntemi ile üretildiğine yönelik alınan makul bilgiler üzerine XPCC’nin ürettiği pamuk ürünlerine Gümrük Geçişini Durdurma Emri (WRO) uygulanması talimatı verdi.” denildi.

XPCC’YE UYGULANAN ALTINCI UYGULAMA

Söz konusu emrin tamamı veya bir kısmının, XPCC veya yan ve alt kuruluşları tarafından üretilen pamuk ürünlerini kapsadığı belirtilen açıklamada, “XPCC’nin pamuk ürünlerine konulan bu WRO, ABD Gümrük ve Hudut Muhafaza İdaresinin, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde işçileri zorla çalıştırmakla ürettiği ürünlere yönelik son üç ayda yaptığı altıncı uygulama oldu.” ifadesine yer verildi.

ABD, temmuz ayında Müslüman Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini azınlıklara karşı baskının devam ettiğini gerekçe göstererek, ABD’li şirketleri bu bölgede iş yapan Çinli şirketlerden ürün almaması konusunda uyarmıştı.