ABD, yıllık insan kaçakçılığı raporunu yayımladı: Rusya ve Çin’e dikkat çekildi

Güvenlik
Filiz
20 Temmuz 2022, 11:11
Filiz
20 Temmuz 2022, 11:11

ABD Dışişleri Bakanlığı, insan kaçakçılığı ve insan ticareti yapan ülkelerin yıllık raporunu yayımladı. Raporda Rusya ve Çin en üst sıralarda yer aldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik saldırı ve işgal girişimi başlatan Rusya’nın can güvenliği kaygısı yaşayan Ukraynalıları insan ticaretine ittiği belirtildi. Çin’in ise, Uygur Türklerine yaptığı soykırım işaret edilerek, zorunlu çalıştırma modeline sahip olduğu ifade edildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, 19 Temmuz 2022’de insan kaçakçılığı üzerine 634 sayfalık yıllık rapor yayımladı. Bakanlık, yıllık raporunda Rusya ve Çin’in insan ticaretine izin veren iki ülke olduğunu vurguladı. Raporda; Rusya’nın insan kaçakçılığı, çeşitli sektörlerde zorla çalıştırma, devlet kamplarında cinsel kölelik gibi suçlar kaydediliyor. Bu yıl raporda yer alan Rusya, geçen sene de aynı listede yer almıştı. Ancak raporda Rusya’nın, Ukrayna’ya geniş çaplı işgal girişimi başlatmasının ardından bu suçlara sıklıkla yer verdiğine dikkat çekildi.

“RUSYA, UKRAYNA’DA BAŞLATTIĞI SAVAŞ YÜZÜNDEN KADIN VE ÇOCUKLARI İNSAN TİCARETİNE İTİYOR”

Dışişleri Bakanı Antony Blinken raporun önsözünde şu ifadelere yer verdi:

“Rusya’nın Ukrayna’yı anlamsızca işgali ve bu ülkedeki yıkıcı saldırıları akıl almaz acı ıstıraplara yol açtı ve milyonlarca Ukrayna vatandaşını ve diğerlerini güvenlik arayışıyla kaçmaya zorladı. Savaş nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin yanı sıra tahminen yüzde 90’ı kadın ve çocuk olan Ukrayna’dan kaçanların karşı karşıya kaldığı insan ticareti risklerinden derin endişe duyuyoruz. Gıda güvensizliği ve Rusya savaşının diğer daha geniş etkileri, dünya çapında kaçakçılık risklerini artırıyor”

TÜRK VE MÜSLÜMAN AZINLIKLARINA SOYKIRIM YAPAN ÇİN DE İNSAN TİCARETİNE İTEN ÜLKELER ARASINDA

Raporda, insan kaçakçılığına ve insan ticaretine sebep olan bir diğer ülke ise Çin olarak yer alıyor. Raporda, Çin’in başkenti Pekin’i, “Uygurların, etnik Kazakların, etnik Kırgızların ve Xinjiang’daki Türk ve/veya Müslüman azınlık gruplarının üyelerinin sürekli kitlesel keyfi gözaltında tutulması da dahil olmak üzere, hükumet politikası veya yaygın zorunlu çalıştırma modeli” olarak nitelendiriliyor.

ABD, Çin’in Uygur Türklerine, Müslüman ve Türk azınlıklarına “soykırım” yaptığını özellikle belirtiyor.