ABD'yi karıştıran Trump-Zelenskiy görüşmesinin deşifresi yayınlanacak

25 Eylül 2019, 11:59

ABD Başkanı Donald Trump, gündeme damgasını vuran Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’le yaptığı telefon görüşmesinin tam deşifresinin yayınlanacağını duyurdu.

Trump, görüşmesinin tüm detaylarının kamuoyunun bilgisine sunulacağını ifade ederek, “Halen ülkemizi temsil etmek için Birleşmiş Milletler’deyim ama Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’le telefon görüşmemin tam, gizliliği tamamen kaldırılmış ve üzerinde değişiklik yapılmamış deşifresinin yarın yayınlanması için yetki verdim.” dedi.

Başkan Donald Trump’ın, Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile geçen Temmuz ayında yaptığı telefon görüşmesinde, kendisinden Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’yla bağlantılı iş faaliyetlerini araştırmasını istediği yönünde haberler çıkmıştı.

BAŞKAN TRUMP’A AZİL ŞOKU

Trump’ın Ukrayna liderine söylediği iddia edilen sözleri, daha önce şikayet konusu olmuş ve Trump hakkında yargı sürecinin başlatılması istenmişti. Trump, ihbarı yapan istihbarat çevresinden kimliği belirsiz kişiyi “partizan” olmakla suçlamış, yabancı liderlerle girdiği diyalogların “her zaman usulüne uygun olduğunu” savunmuştu.

ABD Hükumeti istihbarat izleme dairesi, 12 Ağustos 2019 tarihli şikayeti “acil ve ciddi” olarak nitelendirmiş, ABD yasaları gereğince Kongre liderleriyle paylaşılması gerektiğini kaydetmişti. Trump yönetimi şikayetin ayrıntılarının Kongre’yle paylaşılmasına izin vermemişti.

Bilindiği üzere, ABD Başkanı Donald Trump hakkında ABD tarihinde dördüncüsü gerçekleşen “azil süreci” başlatılmıştı.

ABD
DONALD TRUMP
Ukrayna
Bunlara da bakın: