ABD ve Ukrayna Savunma Bakanları, stratejik işbirliğinin güçlendirilmesine dair anlaşmayı imzaladı

Haberler
Anife Bilal
01 Eylül 2021, 11:29
Anife Bilal
01 Eylül 2021, 11:29

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, resmi ziyaretle gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) resmi temaslarda bulunuyor. Ziyaretin ilk gününde Zelenskıy ve beraberindeki heyet, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüştü. Görüşmeye Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Savunma Bakanı Andriy Taran ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak katıldılar. 

ABD SAVUNMA BAKANI, RUS SALDIRGANLIĞINA KARŞI UKRAYNA’YA DESTEK MESAJI VERDİ

ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek vermeye devam ettiğini vurgulayan Lloyd, “Rusya’yı bir kere daha Kırım’ın işgaline son vermeye ve Ukrayna’nın doğusundaki çatışmayı sonlandırmaya davet ediyoruz. Rus saldırganlığına karşı sizinle birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi.

Görüşmede Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin iki ülke arasındaki stratejik iş birliği güçlendirmeyi amaçlayan çerçeve anlaşmasını imzaladı. Bakanı Austin yaptığı açıklamada, “İlgili belge genel önceliklerimizi belirliyor ve ikili güvenlik işbirliğimizin, Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı koymasına yardımcı olmaya devam etmesini sağlıyor” diye belirtti. 

Ayrıca anlaşmada Ukrayna’nın NATO üyelik hedeflerini destekleyecek savunma ve savunma sanayi reformları ve Karadeniz bölgesinin güvenliği, siber güvenlik ve istihbarat bilgilerin paylaşımı gibi alanlarda işbirliğin geliştirilmesi ele alınıyor.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI, ABD BAŞKANI BIDEN İLE GÖRÜŞECEK

Öte yandan, bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi bekleniyor.