ABD ve İran gerilimine sahne olan Irak: ABD de dahil hiçbir ülkeye düşmanlığımız yok

11 Ocak 2020, 17:54

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurduklarını, ABD dahil hiçbir ülkeye de düşman olmak istemediklerini kaydetti.

Abdulmehdi, Erbil’deki temasları çerçevesinde eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Abdulmehdi, en başından beri bölgedeki kutuplaşmalara ve yaptırımlara dahil olmadan, tüm bölge ülkeleriyle güçlü iş birliği temelinde iyi ilişkiler kurduklarını kaydetti.

“ABD DAHİL HİÇBİR ÜLKEYE DÜŞMANLIK BESLEMİYORUZ!”

Irak’ın egemenliği ile çıkarlarını korumayı ve iç işlerine karışılmamasını istediklerini belirten Abdulmehdi, ABD dahil hiçbir ülkeye karşı düşmanlık beslemediklerini söyledi.

Irak’taki hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım 2019’da istifa eden ve yerine biri seçilene kadar görevde kalacak olan Başbakan Abdulmehdi, başbakan seçilmesinden bu yana ilk defa geldiği Erbil’de IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve ardından IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya gelmişti.

ABD, 3 Ocak 2020’de İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’i Bağdat Havalimanı’nda düzenlediği bir hava saldırısında öldürmüştü.

İran Devrim Muhafızları Ordusu da 7 Ocak 2020’de yine Irak toprakları üzerinde bulunan ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu açıklamıştı.

ABD
ABD-İran
Adil Abdulmehdi
IRAK
İran
İran-ABD krizi