ABD ve Baltık ülkelerinden Rusya’nın AKPM’ye dönmesine tepki

Güncel
Feride Useinova
26 Haziran 2019, 14:17
Feride Useinova
26 Haziran 2019, 14:17

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde dün kabul edilen yönetmelik değişikliğiyle, Rus heyetinin yeniden Konsey’e dönmesinin yolu açıldı. Konsey’in 118 oyla kabul ettiği karara, ABD ve Baltık ülkeleri temsilcileri tepki gösterdi.

“ABD, RUSYA’NIN AVRUPA KONSEYİNE DÖNMESİNE KARŞI”

ABD Ukrayna Temsilcisi William Taylor, Konsey’deki Washington temsilcilerinin, ABD ve AB yaptırım listesinde bulunan Rus heyetinin AKPM’ye yeniden kabul edilmesine karşı çıktığını aktardı.

Taylor, “ABD, Rusya’nın Avrupa Konseyine dönmesine karşı. Rusya’nın bu teşkilata dönmemesi için elinden geleni yapan Ukrayna heyetinin hareketleri bizi çok etkiledi. Fikrimizce ne AB ne de Avrupa Konseyi üyeleri, AB ve ABD yaptırım listelerinde bulunan Rusya Heyetini kabul etmemeli” değerlendirmesinde bulundu.

Baltık ülkelerinden de AKPM’nin Rusya ile ilgili kararına eleştiri geldi. Estonya’nın Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, Avrupa Konseyinin kararını Twitter hesabında yaptığı paylaşımda yorumlayarak, ” utanç verici bir durum” dedi.

Estonya Cumhurbaşkanı Kaljulaid, “Bir dizi ülkenin Rusya heyetinin AKPM’ye dönmesi Avrupa Konseyi için utanç verici bir durum. Çünkü Rus heyetini oy hakkından yoksun bırakan sebeplerden hiçbiri ortadan kalkmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca, AKPM’nin kararına Litvanya ve Letonya Dışişleri Bakanlıkları da karşı çıktı.