ABD ve Almanya, 2. Dünya Savaşı'ndan beri dünya liderlerini dinlemiş!

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Şubat 2020, 15:09
Ozan Barış Erim
12 Şubat 2020, 15:09

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Alman Dış İstihbarat Teşkilatının (BND), İsviçreli bir paravan şirket kanalıyla 120’den fazla ülkeye sattıkları cihazlar üzerinden bu ülkelerin hükumet yetkililerini on yıllarca dinlediği ortaya çıktı.

Gizli CIA ve BND belgelerine dayanarak hazırlanan ortak haberde, söz konusu iki teşkilatın, İsviçre merkezli “Cyrpto AG” şirketinden satılan cihazlar aracılığıyla 120’den fazla ülkeyi gizlice dinlediklerini ortaya çıkardı.

ARALARINDA TÜRKİYE’NİN DE BULUNDUĞU BİRÇOK ÜLKE DİNLENDİ

1940’lı yıllardan 2000’lerin başına kadar Cyrpto’nun gizli sahipleri olan CIA ve BND’nin, diğer ülkelere satılan cihazlarla tüm kodları kırdığı vurgulandı. Bu cihazlara hükumetlerin mesajlarını okuyabilmelerine olanak tanıyan ekipmanlar yerleştirildiği ifade edildi.

CIA ve BND’nin, aralarında Türkiye, Pakistan, İran ve Hindistan’ın da yer aldığı birçok ülkenin hükumet yetkililerini cihazlar üzerinden dinlediği kaydedildi.

“CIA VE BND İLE İLİŞKİMİZ HİÇBİR ZAMAN OLMADI”

Alman istihbaratının, 1990’lı yılların başında para konusundaki anlaşmazlıklar ve ABD’nin Almanya’nın bazı müttefiklerini dinlemek istemesi üzerine şirketten ayrıldığı, CIA’in Berlin hükumetinin hisselerini satın aldığı belirtildi.

CIA’in de elindeki hisseleri satması üzerine 2018’de ikiye bölünen Crypto şirketi, söz konusu haberlerin ardından resmi açıklama yaptı. Şirket resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, “CIA ya da BND ile bir ilişkimiz yok, hiçbir zaman da olmadı.” ifadelerini kullandı.

CIA ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.