Pentagon Sözcüsü Kirby: ABD Ukrayna'ya uçak parçaları, silah ve ekipman desteği gönderdi

Güncel
qha muhabir
20 Nisan 2022, 12:19
qha muhabir
20 Nisan 2022, 12:19

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, basın toplantısında Ukrayna’ya silah ve ekipman desteği gönderdiklerini duyurdu. Kirby, diğer ülkelerin de Ukrayna’ya uçak tedarik ettiğini, ABD’nin ise uçak parçaları gönderdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında Ukrayna’ya silah ve ekipman desteği gönderdiğini açıkladı. Öte yandan Kirby, Ukrayna ordusunun uçak tahsisine ilişkin, “Ukraynalıların şu anda iki hafta ince olduğundan daha fazla uçağı var. Bu tesadüf değil. Bu, onların bildiği uçak tiplerinden tedarik edebildikleri için” ifadelerini kullandı.

JOHN KİRBY: UKRAYNA, UÇAK TAHSİSİYLE FİLOLARINI BÜYÜTTÜ

Buna ilişkin olarak, başka ülkelerin Ukrayna’ya uçak tedariği hakkında konuşan Kirby, “Detaya girmeden şunu ifade edebilirim, başka uluslar onlara ek platformlar sağladı. Böylece filolarını büyüttüler. Ayrıca sınırlı platform ve yedek parça da aldılar. Burada platformdan kastım uçak. Yani daha fazla uçak aldılar ve daha fazla uçağı havada tutmak için yedek parça aldılar” diye konuştu. Sözcü Kirby, ABD’nin uçak vermediğini ancak uçak parçaları tedarik ettiğini kaydetti.

UKRAYNA: ORTAK ÜLKELERDEN UÇAK ALMADIK

Ukrayna Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada ortak ülkelerden uçak alınmadığı vurgulanarak, “ABD yönetiminin desteğiyle Ukrayna Hava Kuvvetleri, savaş uçakları filosunun restorasyonu ve onarımı için yedek parça ve bileşenler aldı, bu da daha fazla ekipmanı devreye sokmamızı sağlayacak” denildi.