ABD Ukrayna Temsilcisi: Rusya'nın gerçekten Kırım'ı işgal edeceğine inanmıyorduk

24 Eylül 2019, 13:26

ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, uluslararası kamuoyunun Kırım’ın işgaline karşı olan tepkisinin yeterli olmadığını vurguladı.

Gordon gazetesine röportaj veren Volker, kimsenin Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırmasını beklemediğini ifade etti.

“RUSYA’NIN GERÇEKTEN KIRIM’I İŞGAL EDECEĞİNE İNANMIYORDUK”

Volker, “Yeterince hızlı tepki vermediğimizi düşünüyorum. Rusya’nın gerçekten Ukrayna’ya saldıracağına, Rusya’nın gerçekten Kırım’ı işgal edeceğine inanmıyorduk. Rusya bunu yapınca biz tepki vermeye başladık. Bizler bunu tekrar yapabileceğine inanmadığımızı düşünüyorum. Bu bağlamda, yeterince hızlı olmadığımızı düşünüyorum” dedi.

Ayrıca, Kurt Volker, Ukrayna’nın “doğru gelişme yönünü” seçmesi durumunda, işgal altındaki Kırım’ı ve Donbas’ın işgal altındaki bölgelerini geri alabileceğini iddia etti. Volker, böyle bir Ukrayna’nın işgal edilen topraklarını geri alabileceğini bildirdi.

“RUSYA, DONBAS’I UKRAYNA’YA KARŞI BİR KALDIRAÇ OLARAK KULLANIYOR”

ABD Özel Temsilcisi Volker, vermiş olduğu röportaja şöyle devam etti:

“Ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz. Ama doğru, prensipli duruşta olmak çok önemli. Donbas ile ilgili görüşlerim daha olumlu tarafta. Rusya’nın, Donbas’a karşı herhangi bir ilgiye sahip olduğunu düşünmüyorum. Rusya, Donbas’ı Ukrayna’ya karşı bir kaldıraç olarak kullanıyor. Yapılan hareketler başarısız olunca kaldıraç, Rusya’nın istediği sonuçlara tam ters bir tepki veriyor. Ukrayna daha fazla anti Rus, daha fazla Batı yanlısı oluyor”

ABD
İşgal Altındaki Kırım
Kurt Volker
Ukrayna
Bunlara da bakın: