ABD, Ukrayna için HIMARS sistemleri dahil yeni güvenlik yardım paketini duyurdu

Güncel
qha muhabir
20 Temmuz 2022, 13:41
qha muhabir
20 Temmuz 2022, 13:41

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna’ya, yeni bir güvenlik yardımı paketini onaylamaya hazırlanıyor. Paket, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri’ni de içeriyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Konseyi’nin stratejik iletişimden sorumlu koordinatörü John Kirby, 19 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) de dahil olmak üzere yeni güvenlik yardım paketi göndereceğini duyurdu. Kirby açıklamada “Ukrayna’ya tarihi düzeyde güvenlik yardımı sağlamaya devam ediyoruz. Bu hafta içinde, yönetim Ukrayna için bir sonraki silah ve teçhizat paketini açıklayacak” dedi.

Sözcü Kirby, bu paketin “Ukraynalıların savaş alanında bir fark yaratmak için çok etkili bir şekilde kullandığı, daha çok HIMARS sistemlerini” içereceğini açıkladı. Ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne HIMARS için topçu mermileri ve ağır silah mühimmatı gönderilecek.

UKRAYNA HIMARS İLE 30’DAN FAZLA RUS ASKERİ TESİSİNİ YOK ETTİ

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ABD tarafından daha önce gönderilen HIMARS sistemleri aracılığıyla Rus işgal güçlerinin toplam 30’dan fazla lojistik askeri tesisini yok ettiğini duyurmuştu. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy ise ABD’nin HIMARS gibi uzun menzilli topçuların zamanında gelişinin savaş alanı dengesini değiştirmeye yardımcı olduğunu söylemişti.