ABD, uçakların ardından Orta Doğu'ya savaş gemisi ve patriot sevk etti

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 14:04
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 14:04

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından İran krizine binaen Orta Doğu’ya “USS Arlington” adlı amfibi savaş gemisinin ve bir Patriot hava savunma bataryasının sevk edildiği duyuruldu.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığının takviye askeri güç talebi üzerine, komutanlığın görev bölgesşne askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) adlı geminin ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladığı belirtildi.

Bahsi geçen unsurların İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemek üzere sevk edildiği açıklandı.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), 10 Mayıs 2019 tarihinde Washington’un İran’ın tehditlerine karşı Ortadoğu’ya gönderdiği B-52 Stratofortress bombardıman uçaklarının ABD’nin Katar’daki hava üssüne ulaştığını duyurmuştu. ABD Hava Kuvvetleri personelinin Al Udaid Hava Üssü’ne yerleştirilen ve CENTCOM’un web sitesinde yayınlanan bir fotoğrafta iki uçak gösterilmişti.

İran ise uçak gemisi de dahil olmak üzere ABD’nin körfeze silah yığmasını protesto etmişti. Rejim, Washington’ın finansal yaptırımları da sertleştirdiği dönemde “psikolojik bir savaş” ile kendilerini korkutmaya çalıştığını bunun eski bir strateji olduğunu açıklamıştı.