ABD: Türkiye'nin savaşa son verme yolundaki diplomatik çabalarını destekliyoruz

Güvenlik
qha muhabir
01 Haziran 2022, 13:14
qha muhabir
01 Haziran 2022, 13:14

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın aktif aşamasına son vermek ve Ukrayna’nın ihracata yeniden başlamasına yönelik diplomatik çabalarını desteklediklerini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 31 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı günlük basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Türkiye ziyaretiyle ilgili soruyu yanıtlayan Price, Türkiye’nin, Ukrayna-Rusya savaşını sonlandırma ve Ukrayna gıdalarının ihracatına yol bulma konsundaki diplomatik çabalarını desteklediklerini dile getirdi.

Sözcü Price, Lavrov’un Türkiye ziyaretinden haberdar olduklarını söyleyerek, “Türk müttefiklerimizin bu savaşı sona erdirmek üzere, öncelikle şiddeti azaltmak ve aynı zamanda Ukrayna buğdayı da dahil olmak üzere Ukrayna gıda maddelerinin ihracatını kolaylaştırmanın yollarını bulma konusundaki diplomatik çabalarını anlıyor ve kesinlikle destekliyoruz” şeklinde konuştu.

LAVROV, 8 HAZİRAN’DA TÜRKİYE’YE GELECEK

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Rus mevkidaşı Lavrov’un Karadeniz’de buğday meselesini de kapsayan bir güvenlik koridorunun açılması konusunu görüşmek üzere 8 Haziran’da askeri heyet ile birlikte Türkiye’ye geleceği bilgisini vermişti.