ABD Temsilcisi: Rusya, Kırım Tatar avukata baskılarına son vermeli

Haberler
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 19:17
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 19:17

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi James Gilmore, Rusya’yın Kırım Tatar avukat Lilya Gemeci’ye uyguladığı baskılara son vermesini talep etti.

AGİT Daimi Konseyinin Viyana’da 5 Kasım 2020 tarihinde yapılan çevrimiçi toplantıda konuşan Büyükelçi Gilmore, Kırım’ın işgalci yönetiminin, Lilya Gemeci’nin avukatlık statüsünü elinden almaya çalıştığını bildirdi. Büyükelçi, Rusya’dan, Kırım Tatar siyasi tutsakları Rus mahkemelerinde savunan avukatlardan biri olan Lilya Gemeci’ye uygulanan baskılara son verilmesini istedi.

İŞGALCİ RUSYA, KIRIM TATARLARINI SAVUNAN AVUKATIN RUHSATINI ELİNDEN ALINMAYA ÇALIŞIYOR

Yaptığı konuşmada Rus işgalci yönetiminin Kırım Tatar avukata uyguladığı baskılara dikkat çeken ABD Temsilcisi, “İşgalci yönetiminin, Kırım Tatar avukat Lilya Gemeci’nin avukatlık statüsünü elinden almaya çalıştığına yönelik gelen haberlerden dolayı çok endişeliyiz. Belli ki bunlar siyasi tutsakları savunduğu için yapılıyor. Çoğumuz Bayan Gemeci ile 2019 yılında burada görüşmüştük ve onun, Rusya’nın baskıcı politikası karşılığında gösterdiği cesaret ile özveriye hayran kalmıştık. Rusya, Gemeci’nin çalışmalarını engellemeye çalışmaktan vazgeçmeli ve yasa dışı olarak hapsettiği herkesi serbest bırakmalıdır.” ifadeleri kullandı.

RUS MAHKEMESİNDEN KIRIM TATAR AVUKATINA BASKI

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesi, Ağustos 2020’de İkinci Bahçesaray Grubunun dava duruşması sırasında avukat Lilya Gemeci hakkında “mahkeme emrine uymama” bahanesiyle yaptırım kararı almıştı. Avukat daha sonra ilgili karar ile ilgili temyiz dilekçesi verdi ancak Rus mahkemesi Gemeci’nin talebini reddetti. Kırım Tatar avukat Rus mahkemesinin kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde itiraz etmeyi planladığını açıkladı.