ABD Temsilciler Meclisi, Rusya'nın siyasi baskıları kınadı

Haberler
Anife Bilal
07 Aralık 2020, 14:48
Anife Bilal
07 Aralık 2020, 14:48

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, kabul ettiği kararda, Rus işgalci yönetiminin Kırım’da gazeteciler ve aktivistlere uyguladığı siyasi baskıları kınadı. Temsilciler Meclisi ayrıca Rusya’dan tüm siyasi tutsakları derhal serbest bırakmasını talep etti.

Kırım İnsan Hakları Grubu, ABD Temsilciler Meclisi 3 Aralık 2020 tarihinde Rusya’nın siyasi baskılarını kınayan kararı kabul ettiğini bildirdi. Kararda, Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi nedenlerden ötürü yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması talep edildi.

“RUSYA ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDİYOR”

Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Temsilciler Meclisi, Rusya’nın insan hakları ve hukuk üstünlüğüne yönelik uluslararası yükümlülükleri ihlal eden siyasi güdümlü alıkoyma politikasını kınıyor ve Rusya’da yasa dışı alıkonulan kişilerle dayanışma içinde olduğunu ifade ediyor.” 

SORUMLU KİŞİLERE YAPTIRIM TALEBİ

Belgede, Memorial İnsan Hakları Merkezi tarafından hazırlanan Rusya tarafından alıkonulan siyasi tutsaklar listesinde gazeteci, sivil toplum aktivistleri, insan hakları savunucuları ve Kırım’da ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının yer aldığı belirtildi. Temsilciler Meclisi üyeleri, ABD yönetimini Rusya ile yapılan müzakereler sırasında ilgili konuyu gündeme getirmeye ve Rusya ile işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerinden sorumlu Rus yetkililere karşı yaptırım uygulamaya davet etti.