ABD Temsilciler Meclisi'nden üst düzey Rus yetkililere yaptırım

Haberler
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 15:39
Anife Bilal
24 Eylül 2021, 15:39

ABD Temsilciler Meclisi, Kuzey Akım-2’ye ve 35 Rus vatandaşına karşı yaptırımların uygulanmasını öngören 2022 yılı savunma bütçesini onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, 2022 yılı için 768 milyar dolarlık bir savunma bütçesini onayladı. Belgeye eklenen değişiğe göre, Amerikan yatırımcılarına ikinci piyasadaki Rus devlet tahvili alımları yasaklandı. Yasak kapsamına Rusya Merkez Bankası, Ulusal Refah Fonu ve Rusya Federasyonu Federal Hazinesi tarafından 14 gün vadeli herhangi bir para biriminde ihraç edilen tahviller girdi.

ARALARINDA ÜST DÜZEY RUS YETKİLİLERİN YER ALDIĞI 35 RUS VATANDAŞINA YAPTIRIM

Bununla birlikte bütçeye eklenen bir başka değişiklikte, Beyaz Saray’a 35 Rusya vatandaşına yaptırım uygulama kararı incelemesi tavsiye edildi. Listede, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Rus propaganda medyaları yöneticileri; Russia Today ve Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Perviy Kanal televizyonunun Genel Direktörü Konstantin Ernst, Sunucu Vladimir Solovyov, iş insanları Roman Abramoviç ve Alişer Usmanov’un yanı sıra bir dizi yetkili, iş insanı ve diğer ünlü isimler yer alıyor.

KUZEY AKIM 2’YE YENİ YAPTIRIMLAR

Savunma bütçesi ayrıca Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattına karşı yeni yaptırımların uygulanmasını öngörüyor. Değişiklikler, ABD Başkanı Biden’ı, Kuzey Akım-2’nin faaliyetleri ve inşasında yer alan tüm bireyler ve şirketlere yaptırım uygulamaya mecbur ediyor. Ayrıca değişiklik, örneğin ulusal güvenlik çıkarları gibi çeşitli bahanelerle yaptırımlardan muafiyete izin vermiyor.