ABD Temsilciler Meclisi'nden "soykırım" ayıbı!

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Ekim 2019, 11:13
Ozan Barış Erim
30 Ekim 2019, 11:13

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan yasa tasarısını kabul etti.

İki parti temsilcilerinin söz aldığı Temsilciler Meclisi genel kurulunda, 1 saat süren tartışmanın ardından yapılan elektronik oylamada 405 üye soykırım olduğu yönünde oy kullanırken, 11 üye ise soykırım olmadığı yönünde oy kullandı. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı ve California vekili Demokrat Adam Schiff’in sunduğu karar tasarısında, “Temsilciler Meclisi’nin Ermeni soykırımını tanımayı ve anmayı ABD politikası olarak gördüğü” ifade edilmişti. ABD hükümetini soykırım iddialarının inkarı ile ilişkilendirme çabalarını reddettiği belirtilen tasarıda, ABD’nin 1915 olaylarındaki insani yardım çabaları dahil “Ermeni Soykırımı’na” ilişkin eğitimin ve kamu bilgilendirmesinin ABD politikası olarak teşvik edildiği kaydedilmişti.

“TÜRKİYE’YE YAPTIRIM” TASARISINA DA ONAY

Ayrıca Temsilciler Meclisi, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ilişkin Türkiye’ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını da oy çokluğu ile kabul etti. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mike McCaul tarafından ay ortasında sunulan tasarıda Barış Pınarı Harekatı ile alakalı olarak bazı Türk yetkililere yaptırım öngörüyor. Tasarıda Türkiye’ye silah satışının askıya alınması ve bazı finansal yaptırımlar da öngörülürken, tasarının yasalaşması için tasarının Senatoda da aynı şekilde kabul edilmesi ve Başkan Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Ancak Temsilciler Meclisinde üçte iki çoğunluğun üzerindeki oy ile geçen tasarı, Senatodan da aynı oranda oy alırsa, Trump’ın önüne gitmeden doğrudan yasalaşacak.