ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi Tayvan'ı Direnç Adası olarak nitelendirdi

Güncel
Filiz
03 Ağustos 2022, 13:13
Filiz
03 Ağustos 2022, 13:13

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan ziyareti çerçevesinde Başkanlık Sarayı’nda basın açıklaması düzenledi. Pelosi, Tayvan’a olan bağlılığından vazgeçmeyeceğini açıkça belirterek, Tayvan’ı “Direnç Adası” olarak nitelendirdi. Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, Pelosi’ye Devlet Nişanı takdim etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve milletvekillerinden oluşan bir heyet, 3 Ağustos sabahı Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile görüşmek üzere Tayvan Başkanlık Sarayı’na gitti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Cumhurbaşkanı Wen daha sonra ortaklaşa bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Tayvan Başkan Yardımcısı Lai Ching, Dışişleri Bakanı Wu Zhaoxie, Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Gu Lixiong ve Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü (AIT) Taipei Ofisi Direktörü Sun Xiaoya katıldı.

NANCY PELOSİ’DEN TAYVAN’A OLAN BAĞLILIĞINDAN VAZGEÇMEME SÖZÜ

ABD’nin 43 yıl önce Tayvan’a çok sağlam bir taahhütte bulunduğunu söyleyen Pelosi, bu kez ABD kongre heyetini Tayvan’a olan bağlılığından vazgeçmeyeceğini açıkça belirtmek için Tayvan’a geldiğini ifade etti.

PELOSİ, TAYVAN’I DİRENÇ ADASI OLARAK NİTELENDİRDİ

Ayrıca Pelosi, “Sanırım Temsilciler Meclisi Başkanı olduğum için büyük bir yaygara kopardılar. Bu bir sebep miydi, bahane miydi bilmiyorum.  Çünkü erkekler geldiğinde hiçbir şey söylememişlerdi” diyerek eleştiride bulundu.

Pelosi, “ABD, Tayvan ve dünyanın her yerinde demokrasiyi koruma kararlığına devam edecek” dedi. Öte yandan Pelosi, Tayvan’ı Direnç Adası olarak nitelendirdi.

PELOSİ’YE DEVLET NİŞANI TAKDİM EDİLDİ

Başkanlık Sarayı’nda Tayvan’a destek sözü veren Pelosi’ye Cumhurbaşkanı Wen Devlet Nişanını takdim etti. Devlet Nişanının 1940’lardan bu yana 20’den fazla devlet başkanına verilen en büyük devlet nişanesi olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Wen, “Tehditlere boyun eğmeyeceğiz ABD ile ortaklığımızı güçlendireceğiz” açıklamasını yaptı.

PELOSİ TAYVAN DEMOKRASİSİNİ NEDEN DESTEKLİYOR?

Pelosi, 1989 Tiananmen Katliamı sırasında Çin’in başkenti Pekin’e gitmiş ve Tiananmen Meydanı’nda demokrasi yanlısı Çinliler için, “Tiananmen Katliamı’nda vefat eden demokrasi yanlılarını destekliyorum” yazılı pankart açmıştı.

Diğer yandan Pelosi, Tibet, Hong Kong ve Doğu Türkistan meselelerini yakından takip eden ve bu doğrultuda meclisin konu ile ilgili yasamalar çıkarmasını sağlamıştı.