ABD, tank taburunu Litvanya’ya konuşlandırıyor

27 Eylül 2019, 12:10

Amerika Birleşik Devletleri, Litvanya’nın Belarus sınırına 10 kilometre uzaklıktaki bölgeye, yaklaşık 500 personeli ve ağır silahlardan kurulu tank taburunu konuşlandıracak. Amerikan taburu, burada gerçekleşecek olan Atlantik Operasyonu’nu icra etmek üzere ilkbahara kadar kalacak.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN BU YANA BALTIK BÖLGESİNE İLK SEVKİYAT

ABD, bu kritik adımla; Rusya’nın Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılından itibaren ilk defa Baltık bölgesine asker yollamış oldu.

Litvanya Savunma Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Amerikan askerleri, Litvanyalı meslektaşları ve diğer müttefikleri ile iş birliği yapacak ve eğitim alacak. Ayrıca, Litvanya Kara Kuvvetlerinin mekanik unsurlarının geliştirilmesine yönelik tecrübe alışverişi gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı.

“LİTVANYA VE ÇEVRESİNDE ABD’NİN UZUN VADELİ ASKERİ KATILIMINI GENİŞLETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Litvanya Savunma Bakanı Raimundas Karoblis, Litvanya’nın özel tatbikatların bir parçası olarak ABD birliklerini, daha önce de pek çok kez kabul ettiklerini ifade etti. Ancak, bu kez ABD birliklerinin, uzun vadeli bir program kapsamında ülkede olacağı belirtiliyor.

Bakan Karoblis, konuyla ilgili, “Litvanya ve bölgesinde, ABD’nin uzun vadeli askeri katılımını genişletmek için çalışıyoruz. Bu nedenle, ABD Ordusu taburunun uzun vadeli varlığı iyi bir haber ve uzun vadeli çabalarımızın ve yatırımlarımızın sonucudur. ABD kuvvetleri çok önemli bir caydırıcı güçtür ve bu, Baltık bölgesindeki NATO çabalarına katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

ABD
Litvanya
Bunlara da bakın: