ABD-Taliban görüşmelerinden çözüm çıkmadı

Güncel
_QHA Ankara
07 Mayıs 2019, 22:02
_QHA Ankara
07 Mayıs 2019, 22:02

Taliban yetkilileriyle ABD temsilcisi arasında 6’ncısı devam eden barış görüşmelerini değerlendiren Siyaset uzmanı Ahmad Saeedi, görüşmelerde elde edilen somut bir neticenin olmadığını söyledi.

Eylül 2018’de ABD’nin Afganistan Özel Temsilciliği görevine getirilen ABD’nin eski Kabil Büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın Taliban temsilcileriyle 6’ncı görüşmesi devam ediyor.

ABD’nin Afganistan’dan çekilme gibi bir niyetinin olmadığını ifade eden Saeedi, Taliban’ın da ilk isteğinin ülkedeki yabancı güçlerin çekilmesi olduğunu ve bu nedenle görüşmelerin yavaş ilerlediğini söyledi.

Saeedi, Taliban’ın İslam Emirliği, Afgan hükûmetinin ise İslam Cumhuriyeti sistemini istediğini belirterek bu yüzden Taliban’ın barış konusunu Afgan hükûmeti ile doğrudan görüşmek istemediğini dile getirdi.

TALİBAN’IN İLK ŞARTI YABANCI GÜÇLERİN ÇEKİLMESİ

Taliban ile Barış Müzakere Komisyonu üyesi Sayed Akbar Aga da, “Taliban, Afgan hükûmetiyle doğrudan görüşmek için önce yabancı güçlerin ülkeden çekilme tarihinin netleşmesini şart koşuyor” diye konuştu.

Barış için her iki tarafın da fedakarlık yapması gerektiğini aktaran Aga, barış olursa her iki tarafın da kazanacağını ve en önemlisi halkın kazanacağını belirtti. Akbar Aga, şu ana kadar görüşmelerde somut bir adım atılmadığını ancak bazı konular üzerinde ilerleme kaydedildiğini sözlerine ekledi.

BEŞİNCİ GÖRÜŞMEDE NELER YAŞANMIŞTI?

Katar’da geçen haftalarda yapılan ve 16 gün süren Taliban-ABD görüşmesinde, ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi, Taliban’ın diğer terör örgütleriyle ilişkisini kesmesi, ateşkesin yapılması ve Taliban’ın Afgan hükûmetiyle doğrudan görüşmesi konuşulmuştu.

Beşinci görüşmeye Taliban’ın iki numaralı ismi Molla Abdulgani Baradar da katılmıştı.