ABD, Suriye'nin petrol sahalarına takviye güç gönderiyor

27 Ekim 2019, 14:28

Suriye’nin doğusunda bulunan YPG/PKK işgalindeki petrol sahalarında askeri varlığını güçlendirme kararı alan ABD, bölgeye takviye güç sevkiyatını gerçekleştirdi.

Önceki gün Twitter’da, “Kürtler (YPG/PKK) için petrol yataklarına doğru gitmeye başlamalarının zamanıdır” paylaşımı yapan ABD Başkanı Trump’ın ardından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını korumak üzere bölgeye askeri takviyede bulunacaklarını duyurmuştu.

ABD ORDUSU EL ÖMER PETROL SAHASINA GEÇTİ

Sabah saatlerinde Irak’ta konuşlu ABD’ordusunun unsurlarından ayrılan, personel taşıyıcı ve tankların yer aldığı en az 30 zırhlı aracın içinde bulunduğu bir konvoy El Yarubbiye kapısına ulaştı. Askeri konvoy, buradan geçerek Deyrizor ilinin güneydoğusundaki El Ömer petrol sahasına vardı. El Ömer sahası, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalinde bulunuyor.

YENİ ÜS HAZIRLIĞI

Suriye- Irak sınırında inşa edeceği yeni üs için Deyrizor ilinin güneydoğusunda yer belirleyen ABD ordusunun, yeni üssünü Deyrizor’un Bagoz bölgesinde inşa etmesi bekleniyor. Deyrizor’un farklı noktalarında üs ve askeri noktaları bulunan ABD’nin en büyük üs bölgesi El Ömer petrol sahasında faaliyet gösteriyor. ABD, yeni üsten YPG/PKK’nın ve petrol sahalarının güvenliğini sağlamak için de faydalanacak.

DEYRİZOR’DAKİ ENERJİ KAYNAKLARI

Deyrizor ili Suriye’nin doğu bölgesinde Irak sınırına hakim ve ülkenin en büyük enerji kaynaklarına sahip olması ile biliniyor. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri’nin doğusunda Suriye’nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 petrol yatağı yer alıyor. Petrol sahalarının olduğu alan, tahminlere göre Suriye’nin enerji kaynaklarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Bunlara da bakın: