ABD Senatosu, Ukrayna'nın işgali durumunda Putin'e yaptırım öneriyor

Güncel
Ömer Kaya
13 Ocak 2022, 23:02
Ömer Kaya
13 Ocak 2022, 23:02

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Demokrat Parti’den 26 senatör, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı kişisel yaptırımların getirilmesini öngören bir yasa tasarısı önerdi.

ABD Senatosu’nda, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali durumunda Putin’e yaptırım öngören yasa tasarısı hazırlandı. Alman haber servisi Deutsche Welle tarafından yayımlanan haberde, “Ukrayna’ya Rusya saldırısı durumunda belge, Rusya Federasyonu’nun siyasi ve askeri liderliğine karşı kişisel yaptırımlar uygulanmasını önermektedir. Başta Cumhurbaşkanı Vladimir Putin olmak üzere, Rusya Federasyonu Başbakanı, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı, hava ve deniz kuvvetleri de dahil olmak üzere silahlı kuvvetlerin çeşitli şubelerinin komutanlarına da kişisel yaptırımlar uygulanacak.” bilgisine yer verildi. Belge ayrıca Rus finans kurumlarına (Sberbankası, Gazprombankası, Alfa Bankası vs.) karşı yaptırımların getirilmesini de öngörüyor.

ABD’DEN PUTİN’E KİŞİSEL YAPTIRIMLAR

Putin’e kişisel yaptırımların getirilmesini öngören yasa tasarısında, “Proje aynı zamanda, bankalar tarafından diğer finansal kurumlarla uluslararası önemli bilgi alışverişi için kullanılan SWIFT gibi güvenli para transfer sistemleri sunan Rusya Federasyonu’ndaki şirketler için de geçerlidir.” maddesi yer aldı.

Buna ek olarak, tasarıda, ABD’nin “Nord Stream-2” gaz boru hattının başlatılmasını önlemek için mevcut tüm önlemleri dikkate alması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca Rusya Federasyonu’nun işgali durumunda Ukrayna’ya ilave olarak 500 milyon dolar tahsis edilmesi planlanıyor.