ABD Senatosu sözde "Ermeni Soykırımı" yasasını onayladı!

13 Aralık 2019, 18:40

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, 1915 olaylarını sözde “Ermeni soykırımı” olarak tanıyan tasarıyı oy birliğiyle kabul etti.

Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan söz konusu tasarı bugün oylandı. Tasarıya ilişkin Senato Genel Kurulunda yapılan oturumda, kurulda hazır bulunan senatörlerden oylamaya karşı çıkan olmadı. Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN’DAN TEPKİ

ABD Senatosu’nun kararına tepki gösteren İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Kabul edilen Ermeni yasa tasarısı ikili ilişkilerimizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Yaptırımlar ve tehditler ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçiremeyecek.” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY OYALAMAYI ENGELLEMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere daha önce, Beyaz Saray’ın da devreye girmesiyle Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, tasarının oylanmasını engellemişti.

Bunlara da bakın: