ABD Senatosu, Rus saldırganlığı ve Ukrayna ile ilgili kararı oy birliğiyle kabul etti

Güncel
Feride Useinova
17 Temmuz 2019, 16:50
Feride Useinova
17 Temmuz 2019, 16:50

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, oy birliğiyle Euromeydan Olaylarının (Onur Devrimi) 5’inci yıl dönümü ve Semavi Yüz kahramanlarının hatırasına adanan önemli bir kararı kabul etti.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliğinin sayfasında belirtildiğine göre kararda; ABD Senatosu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kınayarak uluslararası ortaklara Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları sürdürme çağrısında bulundu.

Senato, Kuzey Akımı-2 doğalgaz boru hattını Avrupa için önemli bir tehdit olarak nitelendirerek bu projenin Ukrayna’nın ekonomik istikrarını dengesizleştirmeyi hedeflediğini vurguladı.

Bunun dışında Ukrayna halkını özgür ve dürüst seçimler sonucunda Ukrayna Cumhurbaşkanı olarak Vladimir Zelenskiy’in seçilmesi nedeniyle tebrik eden Senato, 21 Temmuz 2019’da düzenlenecek parlamento seçimlerinin barışçıl ve bağımsız bir şekilde yapılmasını beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda, Cumhuriyet ve Demokrat partilerinin onlarca senatörü, Rusya Federasyonu ve işgal ettiği topraklarda uyduruk suçlamalara dayanarak alıkonulan bütün Ukraynalı siyasi mahkumlara desteklerini ifade etti. Senatörler Kerç Boğazı’ndaki Rus saldırganlığını da kınayarak Kırım’ın işgalini tanımadıklarını belirttiler.