ABD Senatosu, Putin'i "savaş suçlusu" olarak kabul etti

Güncel
Anife Bilal
16 Mart 2022, 11:20
Anife Bilal
16 Mart 2022, 11:20

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “savaş suçlusu” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti. Kararda, uluslararası topluma Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarının soruşturulması için çağrı yapıldı.

ABD Senatosu, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “savaş suçlusu” olarak tanıyan kararı oy birliğiyle kabul etti. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’in öncülüğünde 20’den fazla senatörün imzasıyla Senato Genel Kuruluna getirilen tasarıda, Putin’in Ukrayna’daki eylemleri kınandı.

Ayrıca Senato, Putin’in talimatıyla Ukrayna’ya askeri saldırılar düzenleyen Rus ordusunun savaş suçu işlediğine dikkat çekerek Uluslararası Adalet Divanı’na ve tüm ülkelere Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçları soruşturma çağrısı yaptı. ABD Senatosunda Demokratların Çoğunluk Lideri olan Chuck Schumer oylamayı değerlendirirken şu ifadeyi kullandı:

“Demokratlar ve Cumhuriyetçiler burada olan hepimiz, Vladimir Putin’in Ukrayna halkına karşı işlenen vahşetlerin sorumluluğundan kaçamayacağını beyan etmek için ile güçlerimizi birleştirdik.”

20 GÜNDE 97 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Başsavcılığı, 24 Şubat-15 Mart 2022 tarihleri arasında işgalci Rus ordusu tarafından düzenlenen şiddetli saldırılarda 97 çocuğun yaşamını yitirdiğini açıkladı. Başsavcılık ayrıca, 100’den çok daha fazla çocuğun yaralandığını belirtti.