ABD senatosu, Çin'e karşı Doğu Türkistan yaptırım yasasını onayladı

Güncel
Ozan Barış Erim
15 Mayıs 2020, 03:04
Ozan Barış Erim
15 Mayıs 2020, 03:04

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

ABD Senatosu, Çin hükumetinin Doğu Türkistan’da uyguladığı baskı rejimi dolayısıyla Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını konu alan yasa tasarısını onayladı.

BASKI VE ŞİDDET UYGULAYAN ÇİNLİ YETKİLİLERE YAPTIRIM

Cumhuriyetçi Senator Marco Rubio, kendi girişimleri sonucunda oylamaya sunulan yasa tasarısı hakkında, “Tasarı, umarım yarın da Temsilciler Meclisinden geçen ve Başkan Trump’ın imzasını alır.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimine sunulan tasarıda, Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara baskı ve şiddet uygulayan Çinli yetkililere,yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor. Tasarı, Uygur insan hakları ihlallerine karşı yapılan ilk yasama tepkisini temsil ediyor.

ABD hükumetinin tasarıyı kabul etmesi halinde, Çin hükumetinin, Uygurlara karşı muamelesi konusunda benzer adımlar atılmasına yardımcı olacak.

TRUMP’IN İMZASI GEREKİYOR

Ayrıca tasarıda, ABD Dışişleri Bakanlığının bölgedeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması talep ediliyor.

Konuya ilişkin sosyal medyahesabından açıklamada bulunan Rubio, “Az önce Çin Komünist Partisi’nin kaba muamelelerinden dolayı sorumlu tutulmasını öngören Uygun İnsan Hakları Yasa Tasarısı’nı Senatodan geçirdik. Tasarı, umarım yarın da Temsilciler Meclisinden geçer ve Başkan Trump’ın imzasını alır.” diye bildirdi.

UYGUR İNSAN HAKLARI PROJESİ’NDEN ÇAĞRI

Uygur İnsan Hakları Projesi(UHRP), tasarının Trump’ın imzaya sunulması için Temsilciler Meclisi tarafından hızla onaylanmasını istediklerini bildirdi.

Öte yandan UHRP, ABD’li Kongre üyelerini tasarıya ortak olmaya ve diğer ülkelerin temsilcilerini, Doğu Türkistanlılara uygulanan insan hakları ihlallerine karşı güçlü bir tepki vermeye davet etti.

SONRAKİ HEDEF ZORLA ÇALIŞTIRILAN DOĞU TÜRKİSTANLILAR

Temsilci McGovern ve Senatör Rubio tarafından başlatılan Uygur Zorunlu İş gücü Önleme Yasası’da daha sonra oylamaya sunulacak yasa tasarıları arasında yer alıyor.

Tasarıda, Çin tarafından zorla çalıştırılan Doğu Türkistanlıların olduğu firmalardan, ürün ithalatının yasaklanması planlanıyor. Bu yasa ile Çin hükumetinin ithalat hamlesine ekonomik darbe vurulması hedefleniyor.

DEĞİŞİKLİK YAPILMASI İÇİN SENATO’YA GÖNDERİLMİŞTİ

Tasarı Kasım 2019’da ABD Senatosunda kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi ise bazı değişiklikler yaparak tasarıyı Aralık 2019’da tekrar Senato’ya göndermişti.