ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan destek fonunu Meksika duvarı için kullanacak

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 15:59
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 15:59

ABD’de Afganistan ordusunu desteklemek amacıyla savunma bütçesinden tahsis edilen fonun bir kısmının, Meksika sınırına inşa edilecek duvarın inşaatı için kullanılacağı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tom Crosson tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre
Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın ekibinden ve Genelkurmay’dan aldığı tavsiyeler doğrultusunda 1,5 milyar dolar değerinde toplam 126 kilometreye varan Tuscon (Arizona) ve El Centro’daki (Teksas) dört ek projede çitlerin yenilenmesini üstlenmeyi kabul ettiğini Kongre’ye ilettiği aktarıldı.

Açıklamada öz konusu fonun Pentagon’un bütçesinden tasarruf edilen faaliyetlerin yanı sıra, bazı programlardaki değişiklik ve revizyonlardan sağlandığı ifade edilirken Amerikan medyasında çıkan haberlere göre 1,5 milyar doların 600 milyon dolarının Afgan güvenlik güçlerine sağlanması planlanan fondan sağlandığı öne sürüldü.

Letonya Savunma Bakanı Dr. Artis Pabriks ile görüşmeden önce açıklamalardada bulunan ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan söz konusu kaynağın bir kısmının Afganistan’daki programların bir kısmından geri çekildiğini teyit etti.