ABD, Rusya yaptırımlarını genişletti: Bu sefer 2018'deki ara seçimlere müdahale edenler hedefte

30 Eylül 2019, 23:07

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı, 30 Eylül 2019 tarihinde ABD’de 6 Kasım 2018’de yapılan ara seçimlere müdahale etme çabaları nedeniyle çok sayıda Rus vatandaşını kapsayan yaptırımları onayladı.

ABD basınında çıkan haberlere göre yaptırım uygulanan Rus vatandaşları arasında, eski özel danışman Robert Mueller’in, ABD’de 2016 seçimlerinde siyasi ve sosyal uyuşmazlığı kışkırtmak ve arttırmak için tasarlanmış “sürekli bir dezenformasyon kampanyası başlattığını tespit ettiği bir grup olan Rus İnternet Araştırma Ajansı’nın ana finansmanı Yevgeniy Prigozhin de yer alıyor. CNN’e göre Prigozhin, Kremlin tarafından çok sayıda yemek şirketi tarafından kullanıldığı için Rus medyası tarafından Putin’in “şefi” olarak anılıyor, ayrıca Putin’in yakın çevresinin önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

Hazine Bakanlığı, yayımladığı açıklamada, Rus İnternet Araştırma Ajansı’nı “ABD’de 2018’deki ara seçimleri etkilemek ve ABD demokratik kurumlarına olan inancı baltalamak amacıyla” sosyal medyad hayali kişileri kullanmak ve yanlış bilgiler yaymakla (dezenformasyon) suçladı. Bakanlık, Prigozhin’le birlikte özel uçakları, bir yatı ve Prigozhin ile bağlantılı ön şirketler de dahil olmak üzere bazı taşınamazları yaptırım kapsamına aldı.

Bakanlık bunun dışında İnternet Araştırma Ajansı üyesi olduğu bilinen ve hepsi 2018 ABD ara seçimlerine müdahale etmekle suçlanan altı Rus vatandaşının da yaptırım listesine alınmasını onayladı. Daha önce İnternet Araştırma Ajansı’yla bağlantılı olarak Prigozhin ve diğer Rus bireylerden dördü, 2018 yılının Mart ayında Hazine Bakanlığı tarafından kötü niyetli siber faaliyetler nedeniyle yaptırıma tabi tutulmuştu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Özgür ve adil seçimler Amerikan demokrasisinin temel taşıdır ve yetkilerimizi süreçlerimizi zedelemek ve seçmenleri yıkmak isteyenlere karşı kullanacağız. İdaremiz seçim sürecimizi korumak için yorulmadan çalışacak ve 2020 seçimlerine müdahale etmeye çalışan diğer yabancı aktörleri agresif bir şekilde takip edecektir.” ifadelerinde bulundu.

2018 ABD seçimleri
ABD
Rusya
Rusya yaptırımları